| MenInShadow a întrebat:

Salutare TPU.
Aceasta intrebare este mai mult pentru cei care se pricep in domeniul fotografiei, editare video, photoshop, etc.
Stiu ca aceasta este categoria gresita dar si cea mai vizitata, si chiar am nevoie de ceva ajutor.
Nu sunt genul care sa lucreze afara, in frig, sa am rabdare sa... nu stiu, sa sparg nuci, sa tai copaci etc.
Cand sunt in fata calculatorului pur si simplu am mai multa rabdare, imi place, etc.
Nu imi pot convinge familia sa ma lase sa studiez mult mai mult calculatorul, si nici nu prea am cum. Singura biblioteca din apropiere da carti doar daca esti din orasul respectiv, iar eu nu sunt de acolo.
Parintii ma omoara cu invatatul(mai mult mama) la scoala, ca trebuie sa invat la scoala ca sa devin cineva, etc, dar ea nu intelege ca eu si scoala nu ne impacam, cum nu se impaca mentosanele cu cola.
Vreau sa studiez ceva in calculator, si stiu si ce, dar nu stiu de unde.
Cum v-am spus, nu am de unde sa iau carti, si daca e vorba sa iau de la librarie, nu prea merge pentru ca nu dispun de fonduri deloc.
Vreau ceva online.
Pagina www.creativemonkeyz.com ofera tutoriale pentru incepatori, nu lucruri avansate si mult materia, si ii inteleg pentru ca sunt destul de ocupati cu serialul roboti, 3lar si restul.
Sunt interesat in a invata despre editare audio si photo.
O sa invat in timp si putin audio, dar nu am mare nevoie pentru ca nu ma pasioneaza.
Am "lucrat" (pun in ghilimele pentru ca nu am lucrat, ci doar am facut cateva lucruri) in Photosho (CS5 si CS4), Illustrator (dar mai putin), Sony Vegas 9 si 10, After Effects Cs4 si putin Premier Pro cs4.
Prin lucrat vreau sa spun ca stiu chestiile de baza, poate chiar mai mult, dar nu indeajuns.
Niciodata nu stii destul.
Ce vreau eu, daca se poate, este un site, care sa ofere tutoriale de calitate, cu explicatii clare.
Tot ce am gasit eu pe internet pana acum, si trebuie sa spun ca am cautat ceva, au fost pagini care au facut un text de 3 - 4 randuri, au postat o fotografie in care aratau cum se face, si atat, nu tu explicatie, nu tu video, nu tu nimic.
Deci, nu prea poti invata corect din asa ceva.
Stie cineva niste site-uri (mai multe chiar nu neaparat unul care sa le contina pe toate), pe care gasesti, sau care sunt facute chiar pentru tutoriale?
Vreau, cum am zis, pentru Photoshop, Illustrator, After Effects si poate altceva din pachetul Adobe.
Restul, adica Premier Pro, Sony Vegas 10, etc, le invat in mare parte si singur sau doar umbland pe acolo, am avansat destul de multicel fara tutoriale.
Multumesc, si scuzati greselile gramaticale.

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Salut!

E ok ceea ce doresti sa faci, insa nici sa nu te gandesti sa renunti la scoala. Sa stii ca poti face ceva in domeniul asta la un nivel cu pretentii mult mai mari, dar cu niste studii in domeniul respectiv.
Poti sa inveti cat de bine acele programe, dar din fata calculatorului nu o sa iti poti dezvolta o imaginatie atat de bogata incat sa scoti o creatie care sa prinda publicului sau macar sa fie apreciata. Invatand de capul tau o sa te situezi la acelasi nivel cu cineva care foloseste aceleasi softuri de capu lui dintr-o pasiune si atat.

Nu stiu ce varsta ai tu, daca esti la liceu sau nici macar acolo, dar iti spun inca o data ca nu are rost sa iei in brate ideea asta ca tu si scoala nu sunteti compatibili.
De curiozitate, arunca un ochi pe site-ul universitatii de arte:
http://www.unarte.ro/
uite ca la licenta au si Grafica sau Foto-Video, deci exact pe ce ceea ce vrei tu. :)

Si ca sa ma refer si la ce spui tu, tutoriale complete, unde sa iti explice de la a la z un soft nu prea se gasesc decat cu bani, iar restul le gasesti in marea majoritate pe youtube, unde daca le pui cap la cap poti sa gasesti aptoape (daca nu chiar tot) ce te intereseaza.

| MenInShadow explică (pentru virusake):

Salut!
In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru raspuns si pentru ca ai avut rabdare sa citesti intrebarea.
Acum, sa clarificam cateva chestii, pentru ca de obicei spun niste lucruri care se inteleg altfel.
Nu vreau sa crezi ca eu cu parintii mei ne certam mereu pe baza scolii, ca vreau sa ma las de scoala, ca am numai note mici, etc.
Nu vreau sa ma last de scoala, pentru ca ma cunosc. Sunt delasator, neindemanatic, si cel mai probabil o sa esuez de multe ori in ce vreau sa fac, asa ca o sa-mi trebuiasca o a doua optiune.
Tot ceea ce vreau este sa invat ce pot atat cat sa le arat parintilor ca pot face si altceva, si ca scoala nu ma pasioneaza, asa ca nu trebuie sa o iau asa in serios, doar sa o termin si atat, nu cu 10, dar nici cu 6.
Eu si parintii mei avem o relatie desul de buna, asa ca nu o sa ne certam pe chestia asta.
O sa descriu mai mult aici decat in intrebare.
Nu ma pasioneaza fotografia.
Sunt putin interesat, pentru ca ai nevoie de cateva cunostinte in fotografie pentru a edita fotografia.
Nu vreau sa stau afara si sa fac poze, vreau sa stau afara, cineva sa faca poze, iar eu sa le editez in asa fel incat pozele acelei persoane arate incredibil.
Ma pasioneaza editarea pe calculator.
De mic ma uitam la televizor si ziceam "Vreau sa fac un joc! Vreau sa fac si eu ce vad in filme. Cum de se fac monstrii aceia? Vreau sa stiu si sa fac si eu efecte ca astea".
Intotdeauna mi-au placut si am fost interesat de ele.
De aceea ce vreau eu sa invat este sa editez fotografii si sa editez video-uri.
Nu sa regizez sau ceva de genul, doar sa editez.
Imi place si muzica, dar dupa cateva experiente neplacute cu programe de creat muzica, mi-am dat seama ca nu-i de mine.
Vreau sa editez niste video-uri dupa o melodie care mie imi place.
Nu o sa renunt la scoala, dar nici nu o sa o pun pe primul loc, pentru ca pe primul loc sunt visele mele.
Ma pasioneaza editarea video si photo, asa ca asta vreau sa fac.
Desenul este hobby-ul meu, deci scoala se situeaza sub ele.
Video-urile de pe youtube, multe nu sunt facute de profesionisti, ci doar de amatori care au invatat o schema, o aplica de doua ori si apoi arata lumii ce stiu ei sa faca.
Nu explica cum altfel poate fi folosita o tehnica, nu explici ce efecte, bune sau rele poate avea asupra unui lucru, ci doar ei iti arata cum se face ca dupa tu sa "iti prinzi urechile" intr-o situatie in care ai stricat ceva si sa zici "Dar nu stiam ca asta se poate intampla, am stricat totul.".
Deasta nu vreau tutoriale de pe youtube.
Uite, o sa-ti arat o mica editare video, un video in care am luat secvente dintr-un anime si le-am pus peste o melodie, am editat putin niste secvente, am mutat putin audio, etc, si a iesit ceva cat de cat.
Este facut in Sony Vegas 10, si sunt incepator in acel program, dar vreau sa fac un video de 10000000 de ori mai bun ca asta candva.
Multumesc din nou ca ai citit intrebarea mea si acest raspuns, si multumesc de ajutor :)
Video: http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Oh, sa nu uit, nu lua in considerare celelalte video-uri, adica "Nightcore", fac asta doar pentru placerea mea, pentru ca-mi place cum se aud unele melodii la o viteza putin mai mare, nu vreau sa fac ceva "mare" din asta :)

| virusake a răspuns (pentru MenInShadow):

Eu te inteleg ce vrei sa spui, dar pe youtube posteaza in general amatori, profesionistii in general isi vad de treaba, dar acei profesionisti in general sunt cei cu ceva studii in domeniu, acum e treaba ta la ce nivel vrei sa te situezi.

Ideea cu editatul e gresita din start, doar un amator poate veni sa scoata ceva din acel cadru.
In general (si eu fac la fel) cand ai cadrul in fata doar sa il imortalizezi, setezi aparatul si incadrezi cu juma de gand la ce o sa poti scoate din el in photoshop. happy Fiecare fotograf, de la un amator cu pretentii la un profesionist procedeaza la fel (exceptand cei de mode veche sau cei care si-a facut un stil de asa natura) ori isi gandesc singuri fotografiile ori le lasa asa cum ies din aparat, dar nu am auzit la nimeni sa apeleze la cineva pentru procesare.

In ce tine de video e altceva, procedeul e mult mai complicat, mai greoi, sunt studiouri care se ocupa de asa ceva (dar tot profesionisti lucreaza si in ele big grin).

E gresita si ideea ta de mediocritate, nu o sa te ajute la nimic si cel mai rau lucru e ca poti termina o scoala asa cu greu cum spui, dar sa nu ai ce face cu ea pentru ca ai trecut ca pestele prin apa. Daca tot treci printr-o chestie care oricum trebuie sa o faci, de ce nu te canalizezi pe ce ai vrea sa faci mai departe? Cel mai probabil, daca esti pasionat, o sa ajunga si acest proces de invatare o placere.
Sa pui cateva imagini pe o linie melodica si sa le creezi o continuitate nu inseamna ceva wow, sunt mult care fac asta din placere fara sa aiba ganduri ca asa ceva o sa faca mai departe. Nu te judec, dar vreau sa iti dau de gandit.

| MenInShadow explică (pentru virusake):

Chestia cu fotografia a fost doar un exemplu, nu cred ca o sa fac asa ceva vreodata, nu de alta dar nu prea ma inteleg bine cu toti, asa ca nu vreau pe cineva care sa-mi zica "Fa asta si asta si asta".
Oricum, stiu ca ce am facut eu acolo nu e treaba de expert, pentru ca este ceva simplu facut pe baza a ceva greu de realizat, adica un video in care vezi niste secvente dintr-un anime pe o linie melodica, secvente luate dintr-un anime care este practic greu de realizat.
Este clar ca nimeni nu da doi bani pe video-ul meu ci pe anime-ul original.
Nu stiu daca te-ai uitat, eu am uitat sa-ti spun. Vroiam de fapt sa-ti arat ca am progresat de la ultimele video-uri de genul pe care le-am facut. Sunt 4 in total, si mi se pare cat de cat o diferenta de la primul la ultimul.
Ceea ce am descoperit facand asta, este ca pot sa progresez in ceva ce fac pe calculator, ca un video de genul, spre deosebire de altceva, de exemplul, desenatul, este doar un hobby, dar nu pot progresa mai mult decat nivelul meu actual pentru ca nu am talent si nici rabdare.
Nu pot face ceva fara sa zic "Gata, nu mai vreau, nu mai pot nu mai imi place, aici raman.". Ei bine asta nu s-a intamplat si in cazul asta, am facut primul video, a iesit praf, l-am facut pe-al doilea, rezolutie proasta intre anime-uri, sunet prost, deci, totul prost.
Al treilea la fel, si al patrulea a iesit cat de cat bine cu cateva gresseli.
Ce vroiam de fapt sa arat este ca am progresat de la primul video facut la ultimul, si vreau sa progresez mai mult, pentru ca-mi place, nu conteaza daca vreau sa progresez in video-urile de genul asta, sau in altele.
Nu vreau sa fac un video pe baza altuia, sa fac ce am facut in video-urile pe care le-am facut acum, vreau ceva al meu, unic, facut de mine si fara sa am ceva dupa care sa ma iau, sa zic "Am luat ideea de aici", sa fie ceva original, al meuwinking
Aia a fost doar un "test" pentru mine sa vad cat de repede ma plictisesc, dar imi place.
Cum am zis, fac asta pana o sa invat cum trebuie, pentru ca nu-mi place sa fac ceva la care nu ma pricep, ca sa nu fac prost ce fac.
Nu pot sa fac ceva nou, unic, doar al meu, pentru ca nu dispun de materialul necesar, posibil in timp sa reusesc sa fac ceva care sa ma caracterizeze dar nu de o calitate miraculoasa, pentru ca, nu dispun de materialul necesar si nici de fondurile de care am nevoie.
Tot ce am este un calculator cat de cat bunicel, conexiune la internet si imaginatia.
Cu astea fac destul de multe, ce ma intereseaza este sa invat cum.
Asta este pasiunea mea si nu o sa renunt la ea. O sa fac asta in continuare, si daca pot lucra cu asa ceva, pot avea un job, in care o sa fie nevoie sa fac o animatie, un promo, o publicitate, efecte pentru un filme sau un intro la un film o sa o fac, pentru ca-mi place, nu pentru ca sunt obligat happy
Intotdeauna am fost dezamagit de ceea ce mi s-a predat la scoala, si nu vreau sa fiu dezamagit si atunci cand o sa ma duc la ore de editare video si audio, si o sa ma invete chestii de baza pe care le-am invatat deja singur.
Nu zic ca nu te ajuta, spun ca nu ma ajuta pe mine, pentru ca vreau sa invat in felul meu, sa am stilul meu.
Deasta caut video-uri pe internet si incerc sa invat singur, pentru ca vreau sa invat sa fac ceea ce vreau cum imi este mie mai usor, nu cum cred altii ca este usor sau binewinking

| virusake a răspuns (pentru MenInShadow):

Poti sa faci dupa cum crezi ca e bine, nu iti poate dicta nimeni asta.
Imi place ca esti hotarat si daca o sa te tii de treaba o sa reusesti.
Eu iti urez succes in ceea ce vrei sa faci!

| MenInShadow explică (pentru virusake):

Multumesc pentru incurajare!
Raspunsul tau m-a facut sa inteleg ca ce vreau eu sa fac, este ca un pariu... Daca reusesc, o sa fie bine, daca nu, nici nu o sa mor de foame, dar nici bogat nu o sa fiu.
Oricum ar fi, accept asta pentru ca este alegerea mea.
Deasta imi place sa fac lucrurile singur si dupa capul meu, pentru ca daca este gresit, stiu ca este doar vina mea.
TPU e plin de copii si persoane care nu au nici un interes in a ajuta alte persoane, de asta site-ul asta are nevoie de mai multi oameni ca tine.
Inca odata multumesc pentru incurajare si pentru sfaturi!

| Copila2016 a răspuns (pentru MenInShadow):

Wow, și mie îmi place sa editez poze și videoclipuri, cum ai progresat in ultimii ani?

| MenInShadow explică (pentru Copila2016):

Daca te referi la cum am progresat la editare de poze si videoclipuri, atunci raspunsul este - destul, si nu foarte mult.

In ce priveste editarea in Photoshop am progresat relativ mult. Mi-am petrecut ultimul an invatand cum sa fac tot felul de lucruri, de la manipulari de fotografii pana la creare de efecte pentru poze, ilustratii, si putin print design.

Dar am renuntat acum destul timp la editarea video pentru ca nu mi-a permis calculatorul sa lucrez asa cum am vrut la timpul respectiv, iar cand am avut bani, am cheltuit tot pe cu totul altceva in loc sa-mi iau un calculator care sa-mi permita sa lucrez ce si cum vreau eu.

Daca vrei sa vezi mai exact ce fac, te poti uita pe profilul meu de GraphicRiver, Creative Market si Deviant art:

Graphic River: https://graphicriver.net/user/the_drx
Creative Market: https://creativemarket.com/The_DrX
DeviantArt: http://opreadorin1.deviantart.com/

Din pacate nu pot sa stau si sa lucrez la chestii care-mi plac, si care sa-mi ocupe mare parte din timp, pentru ca am nevoie de bani, asa ca ma rezum la a face efecte de fotografii, backgrounds, rare ori manipulare de fotografii, ca sa pot face bani din Graphic Rive si Creative Market, pentru ca genul ala de lucruri se vand.

Oricum, daca-ti place domeniul, continua sa inveti si sa lucrezi. Ai o gramada de locuri online din care poti invata Photoshop, poate si Illustrator daca esti interesata de ilustratie sau print, si un portofoliu il poti face foarte repede daca inveti suficient de mult.

Plus, daca ajungi suficient de bun (nici pe departe expert), poti face niste bani din acest lucru. Probabil nu o sa te imbogatesti peste noapte, dar cativa bauti de cheltuit tot faci, asta daca postezi pe site-uri ca cele de mai sus. Daca vrei sa lucrezi direct cu clienti, poti face mai multi bani, dar acolo este posibil sa ai nevoie de mult mai multa experienta si un portofoliu mult mai stufos cu tot felul de proiecte.

| Copila2016 a răspuns (pentru MenInShadow):

Foarte frumos! Se vede ca ai talent, eu n-as putea sa fac ce faci tu la varsta mea ( 13 ani ), iti pot da un sfat: daca ai Smartphone iti poti instala aplicatii care sa te ajute mai mult.

Eu mai mult editez pozele pe laptop in Paint.net pentru backgrounds si poze de profil :), mie imi place mai mult sa fac filmulete ( am o camera de filmat ) cu prietenii mei si sa le editez, le adaug efecte speciale gen explozii ca am Adobe after effects CS5 si le bag pe YouTube dar mai fac si video-uri cu jocuri si le editez cu efecte,.

Eu mai mult ma bazez pe YouTube, am inteles ca la 14 ani imi pot lua card de Debit si cu el pot primi bani de la videoclipurile mele. Mai sunt 2 luni ca in Iulie fac 14 :D.

Oricum, sunt cam incepatoare la astea, am invatat sa editez de la 12 ani si aveam si un laptop prost si internet rar pe atunci doar pe cartela. Uite, aici am facut un test de trailer de la un film care nu cred ca il voi face: https://www.youtube.com/watch?v=Vq2NMlYYCDk
Iar aici un filmulet dintr-un joc cu vocile luate dintr-un serial ( Spioanele ) : https://www.youtube.com/watch?v=EGzAjwhqaUQ

| MenInShadow explică (pentru Copila2016):

E foarte bine si fain ce faci, continua sa inveti si sa creezi continut. In timp o sa devii din ce in ce mai buna si o sa te apuci de proiecte cat mai complexe. Eu mi-as fi dorit ca la 13 ani sa fac asa ceva, in schimb mi-am pierdut o gramada timp cut tot felul de tampenii si jocuri.

Si niciodata sa nu te gandesti "El face mai bine ca mine pentru ca are talent", talentul nu prea exista. Eu n-am absolut deloc talent, tot ce am facut in design am facut dupa ce m-am uitat la 2-3 tutoriale inainte, pentru ca n-am nici un fel de simt artistic, deci totul se invata.

Apropo, nu stiu sigur de la ce varsta se poate, dar daca primesti bani de la YouTube prin Adsense te poti duce la banca sa-ti faci un cont bancar avand ca tutore un parinte, mama sau tatal. Eu asa am facut la 16 ani cand am avut un canal de YouTube pentru un scurt timp si primeam bani in fiecare luna.

Bafta in continuare happy

10 răspunsuri:
| MenInShadow explică:

Scuzati greseala, acum am observat!
Am scris "Editare Audio si Photo", vroiam sa scriu "Editare Video si Photo".