| mafiotulnumberone a întrebat:

Am 13 ani si ma deranjeaza ceva la mine: am cosuri nu de "adolescend" ci din alea puncte negre, colegul meu are 14 ani si niciun cos nu are, nici neg.Cu toate ca mama lui are acnee.Deci imi puteti spune va rog cum pot sa scap de aceste puncte negre? Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Cum putem scapa de ele?

Exista multe produse recomandate de dermatologi, dar multe dintre ele sunt costisitoare, isi fac efectul dupa un timp indelungat sau pot avea efecte adverse. Mai jos iti prezint cateva cai de atac impotriva comedoanelor, ce pot fi incluse in rutina ta de zi cu zi.

Pasta de dinti

Este una dintre cele mai eficiente metode pentru indepartarea punctelor negre si albe. Trebuie aplicat un strat subtire pe zonele infectate si lasat aproximativ 25 de minute, dupa care se spala foarte bine. Initial ai putea simti o senzatie de arsura, dar putin mai tarziu va disparea. Acest tratament este eficient daca este aplicat o data la 2 saptamani.

Rosii

Proprietatile antiseptice ale rosiilor au capacitatea de a usca punctele albe si negre. Dupa ce se exfoliaza tenul, rosiile trebuie sa fie facute piure, iar acesta sa fie aplicat pe zonele cu probleme, pe durata noptii. Dimineata se spala tenul cu apa calduta.

Lamaie

Spala-ti fata cu apa calda si aplica pe comedoane suc de lamaie cu putina sare dizolvata (un varf de cutit). Asteapta aproximativ 20 de minute, dupa care spala-ti iar fata cu apa calda.
Restul pehttp://www.opiniatimisoarei.ro/......7/05/2013/