| rotaruandrei090 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare, este o poveste mai lunga.
Am fost impreuna cu o fata un an si aproape doua luni, au trecut aproape doua luni de cand ne-am despartit, iar ea pana acum a mai avut doua relatii, chestia este ca inca pastram legatura, inca se intoarce la mine, dar vorbeste cu multi baieti, si inclusiv relati
Chestia este ca ma afecteaza, pentru ca inca o iubesc enorm de mult si tot nu pot renunta la ea, i-am promis ca ii voi fi alaturi in orice moment, la bine si la rau, voi fi langa ea, am nevoie sa trec peste, incep sa ma vindec, dar cand vad ca este intr-o relatie si vorbeste cu baieti, ma afecteaza
Noi de aproximativ 6 luni mai aveam probleme, din cauza ca ea isi dorea sa vorbeasca cu baieti, iar in primele 6 luni de relatie nu si-a dorit deloc asta, ma vedea doar pe mine, si asta m-a facut sa ma indragostesc nebuneste
Intrebarea este, cum as putea sa trec peste? cum as putea sa fac sa nu-mi mai pese de ea?

1 răspuns:
| irina4219 a răspuns:

Buna Andrei! Ca sa treci peste ea trebuie sa te gândești la anumite lucruri când îți amintești de relația voastră și suferi după această fată, și anume ( o să fiu directă ) din ce ai povestit nu este o fată pregătită pentru o relație serioasă, dacă începuse să îți spună că vrea să vorbească și cu alți băieți cel mai probabil o făcea și înainte dar a crezut că este mai ușor să-ti spună direct că vrea să vorbească și cu alții decât să o ascundă de tine, probabil că și tu ești o fire geloasa, acum fiecare își alege partenerul și îl acceptă cu bune și cu rele, părerea mea gelozia trebuie acceptată, și eu sunt împreună cu cineva foarte gelos care se supără daca vorbesc cu alți băieți ( chiar daca e ca între prieteni ) și accept asta de 7 luni, nu zic că toată lumea trebuie sa fie ca mine, dar nici sa se opune total la părerile tale. Din nou, ai zis că a tot schimbat relații, timp in care a vorbit și cu alți băieți, ceea ce arata că nu își dorește un partener anume, ci doar atenție. Deci când suferi după ea, gândește -te la asta. Din categoria la care e întrebarea și din felul cum vorbești pari că ai undeva intre 15-18 ani, acum e perioada in care trebuie sa te distrezi, sa cunoști oameni și să te pregătești pentru fata care o sa te merite. Știu că toată lumea îți spune că ești copil și nu trebuie sa suferi, poate mă judeci că fac la fel, dar diferența e că eu te înțeleg și te cred că o iubești și că suferi, știu cum e. Doar ți-am dat niste sfaturi, sper sa te ajutehappy