| Roxannna18 a întrebat:

Bună seara!
În ultimele doua luni ma confrunt cu o anumita problema.
Mai pe scurt am avut o relatie la distanță timp de un an si 9 luni. Eu in portugalia el in Londra. Amandoi avem 18 ani.
Insa dupa ce ne am vazut. ( tin sa mențin ca in acest timp ne-am vazut doar de 4 ori)
Relația devenise mai grea. mai multe certuri din partea lui. Gelozie imensă si neîncrederea lui față de mine.
Desi niciodata nu i-am dat motive sa nu aiba incredere in mine. A avut parolele mele de la conturile mele. (Le-am dat ca sa vada ca nu comunic cu alti baieti.) Mai ales că a fost primul meu iubit daca as putea numi asa.
Oriunde mergeam vorbeam cu el. insa se schimba total atunci cand eram cu colegi sau chiar si prieteni. Imi închidea telefonul in nas si imi spunea sa-l sun cand ajung acasa. dupa ce il sunam era supărat pe mine spunând ca nu l-am mai sunat.
Cand postam vreo poza pe Facebook ma punea sa-l sterg pentru ca mi-se vedeau picioarele sau de exemplu o parte de la gat.

In ultima vreme plangeam mereu. Si ma facea sa plâng mereu oriunde trebuia sa ma duc. De exemplu : excursie, la o zi de nastere etc.
Mereu cauta motive de ceartă pana plangeam de nervi si îmi strica clar toată ziua. Mi a promis de multe ori ca va înceta. Ca ma iubeste si nu m-a ranit intentionat.
Insa nu s-a schimbat si m-am despărțit de el.
Intr-un timp am cunoscut un baiat aproape de mine. si am inceput sa ies cu el si prietenii mei el are 15 ani impliniti.
Dupa ce m-am despărțit de fostul meu iubit. m-am trezit ca sunt intr-o relatie cu acel baiat. Adica, voiam asta. Simteam ca merit ceva mai bun si ca nu merita sa sufăr dupa el.
Insa acum. primesc mesaje de la el non-stop spunand ca sa-l las pe el si sa ma întorc la el.
Ca el s-a schimbat si ca stie unde a gresit. Ca ma iubeste si ca suferă mult.
Asta ma înnebunește psihic. Eu eram deja hotărâtă sa trec mai departe insa. trecutul ma tot cauta. Si asta îmi afecteaza si actuala relatie!
Va rog frumos din suflet sa imi dati o parere anume despre ceea ce sa fac?
Sa las aceasta relatie si sa ii mai ofer sansa fostului meu iubit crezand ca s-a schimbat?
Sau sa raman in aceasta relație eu fiind 18 iar el 15?
Eu sunt foarte confuză si asta este o barieră in mintea mea. Nu reusesc sa gasesc un raspuns!
Va multumesc frumos pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
| ShamelessQboy a răspuns:

Cred ca ar trebui să te bucuri ca ai scapat de acel psihopat posesiv, ca altfel nu pot sa-l numesc, cat despre relația in care esti acum, inteleg ca o consideri mai mult ca o relație de prietenie si este un lucru bun, cel puțin asta te-a ajutat sa treci peste acea perioadă dificilă.
Deci părerea mea, e să mergi inainte si sa nu te mai uiți inapoi, trăiește-ți frumos viata si nu mai da voie vreunui psihopat sa intre in viata ta.
Sa ne fie clar, gelozia este o boală psihică!
Succes!

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Păi tu iesi cu un baiat de 15 ani? Cu un minor, tu ai 18 ani, nici tu nu ai minte in cap, dar părintii băiatului ce zic? Il lasa sa se vada cu tine? Iar referitor la prietenul acela de 18 ani, nu merită o a doua șansă, se vede ca suferă de gelozie, asa ca cel mai bine lasa l.Si pe ăsta de 15 ani lasa l sa sa si termine scoala nu il zapacii ca sigur intre voi nu va fi nimic si îi dai sperante care daca nu se realizeaza aici ma refer la sex ca sigur asta caută el la tine, il vei deprima rau.

| Roxannna18 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Atunci e deprimat deja...pentru ca eu nu ma ofer atat de usor.

| lpavel a răspuns:

Crede-ma un astfel de baiat nu merita o a 2-a sansa pentru ca nu se poate schimba oricat ar vrea el, asa e firea lui! Cu cat uiti mai repede de el cu atat iti va fi mai bine! Rupe orice legatura cu el: schimba-ti nr de tel., blocheaza-l pe Facebook deci orice legatura intrerupe cu el numai asa vei putea uita de el. Acum ca mai ai acest prieten nou iti va fi putin mai usor sa nu te gandesti la el! O zi frumoasa!

| GoldenZenith a răspuns:

Fostul e un gelos posesiv și nu se va schimba niciodată.
Actualul e un copil care probabil nu știe ce vrea.
Tu nu știi să faci alegeri și îți complici singura viața.

Răspuns utilizator avertizat
| Rux04 a răspuns:

Părerea mea este să nu te întorci la el. Este tardiv. Dacă și-ar fi dorit să se schimbe ar fi făcut-o în timpul relației. Și 2. Acum ai altă relație. Nu-l face pe băiatul acesta să sufere!

Răspuns utilizator avertizat
| GazzaRecordsRo a răspuns:

Ia-ma pe mine, varsta ta este ok ( ma poti intretine ), sa-ti vad moaca de aprilie, presupun ca nu esti nici foarte perspicace, nu-i problema rezolvam noi cu inteligenta cumva, tu trebuie decat sa ma iubesti, pe mine nu ma intereseaza sentimentele tale ci scopul meu cu tine big grin

| MihaelaElla97 a răspuns:

Stii e vorba aia " lupul isi schimba blana dar năravul ba". Eu iti recomand sa iti vezi in continuare de actuala relatie pentru ca la un moment dat o sa inceteze acest 'fost'. Si-a ratat șansa si ar trebui si el sa inteleaga asta, cand calci stramb suporti si consecintele. Plus daca tu consideri ca acest baiat te intelege si te sprijina si te vezi alaturi de el, ce treaba mai are fostul?

| Roxannna18 explică (pentru MihaelaElla97):

Sunt constienta ca acest baiat are 15 ani.
Insa la momentul potrivit nu m-am gandit la asta. Voiam un refugiu ca sa nu ma innec din nou in depresie.
Mai pe scurt da, am văzut multe comentarii urate" n-ai minte, la vârsta asta esti cu unul de 15 etc".
Nu e atat de usor cum ceilalți spun.
In acea relatie de un an si 9 luni am reușit sa fug cat de cat de probleme ce ma frământă de multi ani.
E normal ca aceasta relatie actuala nu va dura precum voiam eu sa dureze. Insa intr-o parte ma ajuta mult sa nu ma intorc la relatia din trecut.
Sunt o fire slaba emotional. Si prefer sa sufar eu decat sa fac oamenii sa sufere.
Poate nu ma vei intelege. însă asta e partea mea proasta.
Chiar daca eram constienta ca in relatia din trecut el ma ranea imi era frica sa il las crezand ca il voi rani.