| Qwertyuop2389 a întrebat:

In ultima vreme m-am simtit ciudat, parca nu sunt eu...In ultima perioada ma simt usor deprimat, ma cam plictiseste orice activitate cand ies pe afara, nu am chef de nimic.Sunt o fire in general colerica, mereu glumet si am multa energie, dar in ultima vreme nu stiu ce am...Plus ca sunt asa deprimat cand ma gandesc ca timpul trece repede si mi e dor de cand eram mic, si mai sunt deprimat si din cauza generatiei de azi care e atat de comerciala, si plina de minciuni si toate aplicatiile astea noi, gen snapchat, parca am ajuns sa traim prin internet.O fi de la varsta? Am 16 ani, si ma gandesc ca trec eu prin faze nasoale, si ca pana la urma o sa imi treaca.
Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Voidwithin a răspuns:

Pentru ca nu traiesti in moment, traiesti intr-o continua gandire-compulsiva. Tu esti cu gandul ori in trecut ori cu ochii spre viitor si in nicuna dintre aceste dimensiuni temporale nu ai vreo putere.
Pierzi esentialul vietii exact pentru ca gandesti si esti prea ocupat cu asta cand viata impune doar o regula, traitul si poti fi creativ aici, traitul nu impune bautura, droguri si manele. El impune doar sa fi prezent.
Imagineaza-ti ca eu stau si ma uit la un film si tu esti la cea mai tare petrecere din oras, gagici, marijuana si kush peste tot. Totusi eu sunt prezent si ma bucur de fiecare parte a filmului traind emotii de fericire, groaza, suspans si alte minunatii ecranizate de regizor iar tu esti in mijlocul petrecerii si te gandesti cum era acasa, ce o sa faci maine si ce bine era daca ramaneai acasa si dormeai pentru ca n-ai ce cauta aici. In acest timp petrecerea trece dar tu ramai la fel de incordat si depresiv.
Exemplul e unul banal si l-am scris cu simplul scop de a ilustra o simpla idee; starea ta emotionala nu e dictata de aparante sau de mediu ci de tine, tu ai puterea de a alege ce simti si modul in care reactionezi.
Salut!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apunca-te de un sport!
Iti elimina stersul, depresia si iti potoleste temperamentul coleric!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal, o sa treacă. E perioada aia de te mai maturizezi puțin, începi sa mai conștientizezi niște lucruri, dar nu tine mult laughing stai liniștit, trece repede dacă îți găsești ocupație.

| RaulAndrei2002 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi stare. Nu stiu fe se intampla, timpul trece repede, vreau sa fiu iar copil, nu mai ies pe-afara. E foarte rau...

| Prafdestele00000 a răspuns:

Cel mai probabil e de la vârsta, dacă îți e dor să fi copil, cred că îți e puțin frică să te desprinzi de copilărie, dar nu trebuie, poți să fi coleric și să te bucuri de viață la orice vârstă, sper să te simți mai bine cu timpul.