| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor, este greu sa mergi pe scuter? Adica este la fel ca pe bicicleta? Pentru ca eu nu stiu sa merg pe bicicleta laughing. As fi interesat de un job livrator pe scuter unde se specifica, ca este nevoie doar de permis categoria B pe care il detin. Insa as dori sa stiu daca pot sa ma bag pentru ca nu sunt sigur daca ma voi descurca cu acel scuter, imi poate explica cineva cam cum este? Adica poti cadea de pe el ca de pe bicicleta?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Știi care este cel mai tare lucru când înveți sa mergi pe bicicletă? Este chiar el însuși : asfaltul! Am învățat eu asta, ca adult, și m-a durut : vânătăi, julituri, răni la degete, mers la urgente. Din fericire pe propriile picioare, nu luat de salvare.

La scuter gândește-te la viteza pe care o prinde acesta, iar dacă faci un accident fii sigur ca nu cazi la 15-20 km/h. Ca ai casca pe cap? Dar când o sa iti tratezi juliturile, rănile, poate si oasele rupte, mai bagi și ceva bani în reparații la scuter sau muncești ca sa plătești ce ai stricat. Sa îmi zici cum e.

Pentru amândouă trebuie timp de învățare, sa înveți reflexele, sa ai grija sa nu te răstorni. Doar eu în primele luni de învățat mersul pe bicicleta am intrat cu bicicleta in spatele altei mașini, darămite tu cu scuterul? Șoferul a frânat și nu am mai apucat eu.
Chiar și după 3 ani si jumătate încă mai fac greșeli si cad cu bicicleta ( am pățit recent, drum drept, asfalt curat, am stricat și bicicleta iar acum ma costa 100 euro sa o repar). Prima căzătură după ultimul incident din 2019. Si sunt biciclist experimentat, peste 11.000 km pe bicicletă 2019 - prezent, 6 județe vizitate doar cu bicicleta. In loc sa fiu atent la drum, eu priveam munții și am ieșit în decor apoi m-am răsturnat. A durut ma rău ca atunci când cădeam vara si dădeam cu coatele direct de asfalt. M-a durut, m-am umplut si de noroi, am stricat și bicicleta. Janta spartă, roată descentrată, 355 lei o roata noua + mai trebuie și montaj. Noroc ca am avut tren la dispoziție sa pot urca, ca altfel ce făceam 30 km pana acasă? Dar tu cu scuter-ul daca cazi si il strici?

Îți recomand sa iti cumperi propriul tău scuter si sa înveți sa mergi. Reflexe, echilibru, tot. E prea repede, din opinia mea.

| vmorghulis a răspuns:

Salut! Mersul pe scuter poate fi ușor sau dificil, în funcție de experiența și abilitățile tale. În general, mersul pe scuter este similar cu mersul pe bicicletă, dar există unele diferențe importante, cum ar fi:

Scuterul este mai greu decât o bicicletă, ceea ce înseamnă că poate fi mai dificil să îl controlezi la început.

Scuterul are două roți și un motor, care poate fi mai dificil de controlat decât pedalele unei biciclete.

Scuterul poate fi mai rapid decât o bicicletă, astfel încât va trebui să fii atent la viteza ta și să te asiguri că îți poți menține controlul asupra scuterului.

În ceea ce privește căderea de pe scuter, acest lucru este posibil, la fel ca și la bicicletă. Este important să porți întotdeauna echipament de protecție, cum ar fi căști și genunchiere, și să fii atent la condițiile de pe drum, cum ar fi pietre, gropi sau alte obstacole.

Dacă te gândești să aplici pentru un job de livrator pe scuter, este important să îți faci o idee clară despre ceea ce implică acest lucru. Încearcă să găsești pe cineva care să te învețe să conduci scuterul și să te antrenezi într-o zonă liniștită și sigură până când te simți confortabil cu conducerea scuterului. În general, cu puțină practică și încredere în tine, ar trebui să poți să te descurci bine cu conducerea scuterului.

Răspuns utilizator avertizat