| FantaStik04 a întrebat:

Salutare! Urmeaza in cateva luni sa fac 18 ani si mama mea ma tot intreaba unde doresc sa fac majoratul iar eu nu vreau asta pentru ca am realizat in ultimul timp ca in viata nu toti iti sunt prieteni, doar ăia ai tai de ai copilarit cu ei si inca cativa 3, 4, 5. I-am explicat treaba asta dar tot insista, as putea sa fac doar cu familia si cu rudele. Va rog dati mi un sfat!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Ai putea face majoratul chiar si cu 8-12 oameni si sa va distrati de minune, nu trebuie sa fie ditamai party-ul, sa stii.Eu te incurajez sa profiti de insistentele mamei si chiar sa preiei din entuziasmul ei, fiindca doar o singura data faci 18 ani. Poate iesi super frumos, alaturi de oamenii potriviti, sincer iti spun.Si nici nu este obligatoriu sa ramai prieten cu acesti oameni toata viata, pentru a justifica timpul petrecut acum impreuna, pentru inca vreo doi ani de liceu sau cat v-a mai ramas.Adica este chiar o asteptare complet irealista, stiind ca majoritatea cel mai probabil vor pleca pe la facultate sau se vor muta in alt oras, vor pleca in strainatate etc. iar legaturile se vor rupe treptat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In occident majoratele se organizeaza chiar de prietenii celui sarbatorit, care fac toate pregatirile si ei sunt cei care invita sarabatoritul la petrecere.
Plata restaurantului sau a clubului unde se organizeaza petrecrea si plata consumatiei, se imparte la toti cei care participa la petrecere, MAI PUTIN cel care este aniversat, ca lui i se face practic cadou, petrecere.

O alta metoda de a face majoratul in occident, este sa pleci intr-o calatorie prin lume, cu rucascul in spinare, sau intr-o vacanta exotica, singur sau cu un prieten/prietena.

Romanii cred ca-s singura natie aroganta si proasta, fiindca fac petreceri pe care nu si le pot permite, imprumutand bani doar ca sa se faleasca.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred că doar la noi e buba, ci la balcanici in general, asta din ce vad pe net.big grin