| alex_9936 a întrebat:

Salutari. Cunosc o fata de la liceul unde invat (asa din privire) tocmai din clasa a 9-a (acum sunt a 11-a)(eu sunt la A iar ea la B, o stiu de la orele de religie cand faceam cate 2 clase simultan) si din iarna mi s-a pus pata. As dori s-o am ca prietena dar nu stiu cum. Imi e simpatica... e isteata, inalta, slaba, frumoasa, are calitatile de baza ale femeii ideale (parerea mea). Am ID ei (de la un prieten foarte bun) din martie cam asa, dar nu prea discutam pe messenger, iar ziua daca ne intalnim ne salutam, atat. Nu tin minte daca am schimbat mai mult de 2 ori cateva vorbe cu dansa. Problema e ca sunt cam timid de fel si nu prea am curaj sa ma bag in vorba cu ea, nu gasesc teme de discutii (si asa nu prea ne cunoastem si nu prea discutam, nu stiu ce teme de discutie ar exista), nu stiu cum s-o abordez, s-o iau cu usurelul, sa nu sar direct sa ii spun ce am pe inima, ca pe urma crede ca sunt disperat sau mai stiu eu ce... As dori niste sfaturi daca se poate.
Va multumesc mult

3 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Vorbeste-i despre ea, de ce iti place de ea! Restul subiectelor vin de la sine.

| Carlaaa a răspuns:

Mai bine ar fi sa vorbesti cu ea incet - incet.
O saluti cand o vezi, o opresit putin, si o intrebi ce face, cum ii mai merge, o intrebi pe la cat iese de la scoala.
Si faci asta cateva zile, pana cand prinzi uh un curaj mai aparte, si poate ii ceri numarul de telefon, ii dai un mesaj dupa ce iese de la scoala, si o intrebi ce face.
Dupa ce afli mai multe despre ea, ii spui ca o placi si o intrebi daca vrea sa fiti impreuna. Ai grija sa stii sigur ce parere are despre tine inainte sa o intrebi asta, pentru ca un refuz din partea ei nu ti-ar pica tocmai bine.
Ai grija de tine! >big grin

| candycarrie a răspuns:

Esti ft dragut sa gandesti asa, si ca incerci sa o abordezi intr'un mod decentblushing ai putea prelingi salut'ul sai ai putea sa te prefaci ca ai nevoie de ajutor la cevablushing de exemplu o intrebi ce le'a dat la ultimul test la istorie, sau stiu si euthinking si dupa aceea pornesti alte discutii. sau daca joci fotbal sau basket sau ceva la liceu ai putea sa o chemi sa vada si ea meciul ...sau pur si simplu sa va opriti pe hol sa discutati, ai nenumarate ocazii la liceu, si nenumarate subiecte. stabileste contact vizual cu ea (nu ca si cum te-ai holba insistent la ea, dar atunci cand discutati, uita'te fix in ochii ei ) si sigur va intelege semnalmentele:* pe mess poti sa intri pe ea doar ca sa ii spui "noapte buna", in caz ca iesi inaintea ei, nu de alta, dar e o chestie dragutablushing