| Landolas a întrebat:

Salutari!
Numele meu este Gabi, am 14 ani si sunt din Bucuresti.Acum 5 saptamani m-am certat cu parintii mei deoarece anul acesta am avut media generala de 8.93,lucru care pe parintii mei i-a dezamagit(am trecut a 8-a, iar in ceilalti ani am avut numai 9.20+ ca medii generale). In fine, ei au ajuns la concluzia ca trebuie sa fiu pedepsit, asa ca mi-au luat Pc-ul, Televizorul, consolele...pe scurt toate lucrurile cu care imi ocupam timpul liber.Am vorbit cu parintii mei, le-am spus ca nu am ce face si ca sunt plictisit.Mama mea nu a spus nici un cuvant, dar in schimb tata cu firea lui incapatanata a spus sa citesc si sa uit calculatorul in ciuda faptului ca stau de 5 saptamani fara nimic si ma uit pe pereti.
Intrebarea mea este : Ar trebuii sa mai incerc sa vorbesc cu tata considerand faptul ca el este foarte exigent si incapatanat? Sau ar trebui sa astept in continuare, desii asta fac de 5 saptamani si cu nici un rezultat.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| JuLien a răspuns:

Chiar nu sunt normali parinti tai dupa parerea mea. daca as fi avut eu mediile tale palat de aur imi faceaulaughing))
chiar nu este o medie mica ce ai obtinut tu. e aiurea, e ciudat, trebuie totusi sa incerci sa vorbesti cu ei. cu toate ca ei iti vor doar binele ca sa te stradui la anul si sa poti sa ai o medie cat mai mare si sa-ti fie mai usor in viitor nu cred ca este modul corect de a proceda.happy
vezi si tu ce faci. poate iti recapeti lucrurilebatting eyelashes
bafta!big grin

6 răspunsuri:
| andrrei08 a răspuns:

Ar trebui sa uiti de console, TV, si PC deocamdata, incearca sa iti petreci timpul cu prietenii apropiati, iesi pe afara si sunt sigur ca ei iti vor da sfaturi mult mai bune decat niste necunoscuti de pe acest site happy Aa, is ca chestie. incearca sa vorbesti prima oara cu mama ta, daca e mai indulgenta. La randul ei, ea il va convinge pe tatal tau.

| Atâtdedulce a răspuns:

Păi, evident, comunicarea face minuni. Explică-i că îţi veo organiza timpul, şi vei şi studia vara asta, dar că vrei să te şi' distrezi'. De asemenea, explică-i că media ta, mult mai mică decât în alţi ani se datorează şi faptului că se lucrează la alt nivel, că profesorii au pretenţii mult mai mari de la elevi. Promite-i că vei lucra cel puţin 2 ore pe zi din vacanţă pentru şcoală happy. Nu ştiu. E cam ciudată situaţia, dar. Ar fi trebuit să te pedeapsească in timpul anului, nu la sfârşit. Cu ce ii mai ajută acum, că nu mai ai voie la nimic? happy. Mă rog. happy Baftă cu tatăl tău. Sper să reuşeşti.

| Tinutsa a răspuns:

Daca ti'au luat calculatorul cum ai intrat p TPU?laughing

| Raluca_1450 a răspuns:

Eu am patit-o la fel.media generala am avut-o 9.40.iar mama s-a suparat pe mine m-a certat mi-a luat pc-ul n-am avut voie sa ies ca prietenii etc.ei cred ca nu am mai inv deoarece stateam prea mult la pc si aveam anturaje...nam bagat-o in seama pentru ca dupa 2 zile mia redat totu inapoi laughing app asta mi sa intamplt cand terminam cls a 6 a iar in clasa a 5 a am av media 9.67 si din cauza asta au fost dezamagiti de mine pentru ca m-am lasat d inv. dar le-am promis ca o sa inv in celelalt an. Ar fii bine sa vb ca tatal tau sa il tutuiesti putin sa te dai pe langa el sa stai cu el un timp si sa faci chestii impreuna ca el.e o posibilitate.am incerkato.bafta:*

| Landolas explică:

Am reusit sa intru datorita telefonului happy...da, pe asta l-am recapatat mai de mult.

| Landolas explică:

Mda...partea nasoala este ca eu stau aproape de iesirea din Bucuresti--spre Pipera mai exact--iar aici nu am cum sa ma intalnesc cu prietenii mei si nici nu am cu s-ar zice "Prieteni de cartier" deoarece copiii de aici sunt cam nasoli...cred ca intelegeti ce vreau sa zic.De asta sunt asa de disperat si nu am ce face decat sa stau pe mess pe telefon.