| MihaiAndronescu123 a întrebat:

Sall. Am un caine de 5 saptamani ma latra, ma musca desii eu am grija de el toata ziua, dar nu ma baga in seama.Cand il vede pe tata da din coada sare pe el il linge, desii el il urastestraight face.
Ce sa ii fac?straight face

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Latra,musca fiindca e mic,vrea sa se joace.
Probabil, tatal tau il baga in seama, se joaca cu el, ii da din cand in cand sa manance, se impune in fata lui(stabileste niste reguli)...
Poti incepe cu el stimularea atentiei. Cu ajutorul acestei "comenzi" totodata cainele invata si numele lui.

-strigi catelul pe nume(in felul asta isi invata si numele) la tine si ii dai recompensa, mergi usor inapoi il alimentezi intr-una(ti recompensa asa incat sa manance cate putin, dar sa nu o ia din prima) si ii spui "aici" cand el vine spre tine in timp ce tu te dai usor in spate(asa il inveti si comanda aici)
-recompensa o ti in dreptul capului catelului ca el sa nu sara sau sa se chinuie sa o ia http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
http://www.youtube.com/watch?v=9IplroOOkT0 (dupa minutul 0:58)

Urmareste canalul lui Gabriel Cocu, gasesti foarte multe clipuri care te vor ajuta. Ideea este ca el inca este mic si nu trebuie sa-i ceri foarte multe, momentan doar sa-si stie numele, sa inceapa sa vina dupa tine cand e chemat si regulile casei(ce are voie, ce nu cu ajutorul comenzi "nu-i voie"). Dupa 2-3 luni incepi cu predresajul:
-aici
-sezi
-asteapta
-mers la pas
-sa manance dupa ce primeste permisiunea ta.

Succes si multa rabdare!

| MihaiAndronescu123 explică (pentru RedNose):

Stie sa vina cand il strig si cand vrea sa isi faca nevoile sta la usa din spate si latra, dar nu se joaca cu minestraight face.

| RedNose a răspuns (pentru MihaiAndronescu123):

Indeamna-l tu la joaca. Ia o carpa ceva si tragi-o usor cand este atent la ea, sigur se va tine dupa ea. Oricum, mai ai rabdare fiindca abia a invatat sa mearga. De ce l-ai luat de acum de la mama? Normal se separa de mama la minim 6 saptamani cand sunt intarcati.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ca un copil, are nevoie de atentie.Ca se bucura la tatal tau, este ca pe el il recunoaste de stapan.Da-i timp si atentie, pana la varsta de 9 luni, cainele invata sa se poarte.Mult succes.

| MihaiAndronescu123 explică (pentru Moriarty77):

Nu ma ajuta prea mult. sfaturile alea toata lumea le stie, o dem. ceva?thinking