| L0JiC a întrebat:

Saluut!
Am o problema cu mama mea. Pur si simplu a innebunit de tot. Toata ziua incepe sa zbiere si sa zbiere si sa zbiere. Eu cand vreau sa fiu de ajutor in casa incepe sa imi spuna "Ca eu nu stiu sa ii ajut si nu stiu ce", iar dupa 10 minute vine si incepe iar sa tipe ca de ce nu ii ajut si pe ei si incepe sa tipe. La varsta mea adica la 16 ani nu am voie sa plec mai departe adica la mall sau la un suc mai mult de 1 ora 2 ca imediat ma suna mama si incepe sa ma intrebe unde sunt cu cine sunt la cat vin etc. Iar eu ii spun mereu unde merg cu cine si cand ma intorc. Recunosc ca nici eu nu pot sa imi tin gura atunci cand tipa la mine, bine ca tata imi mai ia apararea in fata maicamii.
Oricum nu stiu ce sa ma fac, la scoala am rezultate foarte bune. Simt ca cedez nervos.
Ajutor ce pot face?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Poarta o discutie sincera si deschisa cu ea despre modul in care iti vorbeste. Dar spune cu blandete si respect profund. Un raspuns bland indeparteaza furia si te poate ajuta sa rezolvi problema.

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Nu prea ai ce face, astea sunt perceptile ei pe care nu poti sa le schimbi.
Dupa ce faci 18 ani esti liber sa faci ce vrei.
Totusi mi se par exagerate unele faze si unele raspunsuri de pe aici, doar nu ai 10 ani sa dai mereu raportu...

| L0JiC explică (pentru ROB3RT89):

Exact nu am 10 ani, poate ca daca m-ar trata corespunzator varseti mele ar fi mai bine (sper). Dar uite ca ea nu vrea sa ma trateze asa.
Multumesc de raspuns!

| Violleta2022 a răspuns:

Ai totusi 16 ani, ce pretentie poti avea?
Esti inca micut, si apoi, 1-2 ore la mall sunt mai mult decat sufiecte sa iesi si sa te aerisesti. Daca vrei mai mult, spune-el ca iesi undeva si vii la tarziu.
habar nu ai tu cat sunteti de stresati cand iesiti din casa si nu raspudneti la telefon sau uitati sa va intoarceti cand spuneti ca ar trebui.
Din pacate, pana la majorat nu ai de ales, traiesti in casa parintilor si esti minor, nu uita asta!

| L0JiC explică (pentru Violleta2022):

Pai eu as' vrea mai mult sa stau la mall dar maicamea nu ma lasa mai mult de 1-2 ore si chiar daca ii sspun ca vreaus a stau mai mult spune ca nu. Eu de fiecare data cand ies din casa sau merg undeva imi iau telefoul cu mine si raspun la el. Si cand spun de exemplu ca la ora nu stiu. Sa zicem ca la 8 plec de acasa si la 9:30-10 fix sunt acasa, chiar atunci sunt, crede-ma constientizez si eu ca inca sunt minor si sunt multe pericole si ca traiesc in casa parintilor si pana la majorat nu am ce face, asa cum ai/ati spus.
Multumesc de raspuns! Numai bine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cata razvratire pe voi cand parintii va poarta de grija... sa vezi cum ar fi sa ai o mama nebuna in adevaratul sens al cuvantului si sa fie nevoie sa ai tu grija de ea... mai lasa ca.caturile si dracii si fii copil ascultator