| anonim_4396 a întrebat:

Se ia diploma de bacalaureat în considerare în alte țări? (ex. Germania) Ce poți face cu bacul în alta țară? Poți intra la o facultate?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

In majoritatea tarilor exists o agentie nationala care se ocupa de echivalarea diplomelor obtinute in afara tarii. Daca te intereseaza o facultate poti sa intrii pe site la sectiunea de studenti internationali si acolo au o lista cu cerintele pentru fiecare tara.

3 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Da, acest examen exista si in alte tari. O sa il mai intalnesti si sub denumirea de 'bachelor' s degree'. E cerut pentru angajare si da, ajuta la admitere, insa depinde de tara.

| Eireann a răspuns (pentru rosessunflowersandlillies):

Bachelor's degree e diploma de licenta.

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru Eireann):

Eu gasisem pe google altfel, insa oricum multe informatii de acolo sunt gresite. Imi cer scuze pentru greseala facuta.