| bunicisibuni a întrebat:

Sing a9-a pe mate-info(intesiv engleza). Prima clasa din liceu. Este foarte greu! Nu vreau sa ma transfer nici batuta, dar mi-e frica. Frica sa nu raman corigenta etc. Pana acum am 10 religie, 10 istorie si 4 mate. Am dat test la fizica, chimie si engleza. Am scris tot sau cel putin am incercat. La fizica nu scot 5 si nici la chimie, cred. Nu stiu ce sa mai fac! Nu am aflat inca rezultatele. Cum a fost primul an la voi? Ce sfat imi dati? Imi place matematica, dar la teste ma pierd.

2 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

Hei,hei...usurel. Toti am trecut sau o sa trecem cel putin o data prin asta. E o etapa noua, sunt multe lucruri care se schimba si unei persoane ii ia ceva timp sa se acomodeze cu toate astea. Nimeni nu se naste un geniu, fiecare lucru se cunoaste si se invata treptat. Acorda-ti ceva timp sa cunosti profii, felul lor de a preda, de a nota, de a evalua. Incearca sa te organizezi, sa recapitulezi si sa te apuci sa inveti cu cateva zile inainte sa dai test si sa fii mereu pregatita. Incearca sa le lasi profilor o impresie buna, chiar daca ai note slabute. Fa-i sa vada macar ca incerci si ca te intereseza ora lor, incearca sa participi si sa le pui mereu intrebari. Usor, usor te vei acomodahappy o sa vezi! Nu te descuraja si incearca sa nu te stresezi:* Bafta!

| peperonies a răspuns:

Sa iti aduci aminte ca imi place shaorma cu de toate si picanta. o sa fie informatie foarte utila pe viitor.