| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU! Deci sunt clasa a9a la un liceu teoretic la profilul mate-info, primul semestru e posibil sa raman la matematica si vreau sa ma transfer la alt liceu / alta specializare. Daca eu am aceasta corigenta la mate ma pot transfera? Va rog sa-mi dati mai multe detalii deoarece ma macina aceasta problema.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera, daca ti se aproba transferul. O conditie obligatorie este ca media ta de admitere sa fie cel putin egala cu a ultimului intrat la specializarea unde vrei sa te transferi si sa reusesti la eventualele diferente.

| PeaceLove1989 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci sa inteleg ca daca sunt clasa a9a depinde de media cu care am intrat la liceu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PeaceLove1989):

Da, depinde de media de admitere, conform ROFUIP, citez:
"ART.136. (1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul  semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."

| PeaceLove1989 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc,mi-ati fost de ajutor. Credeam ca aceasta corigenta la matematica ma v-a impiedica sa ma transfer.