| Sfaterly a întrebat:

SPER SĂ CITIȚI TOT!
Nu știu la ce liceu să dau și ce să devin în viață.
Am trecut în clasa a 8-a ( știu că încă sunt mică, nu e nevoie să îmi reamintiți..doar că mă interesează viitorul meu)
Dacă e important, în fiecare an am luat premiul întâi. Îmi place mult să învăț.
Probabil îmi veți spune să urmez un liceu cu un profil care îmi place, cu materiile la care mă pricep.ce să zic..nu aș vrea la mate-info.mă gândeam filologie sau științe ale naturii. Nu știu sigur.
Acum să vă spun ce lucruri mă pasionează pe mine. ( nu mi-am găsit încă talentul..nu știu dacă am)
De mică m-a pasionat să experimentez. Îmi plac la nebunie călătoriile. Îmi place să știu cum s-au format lucrurile, universul.mă pasionează o altfel de istorie față de cea a strămoșilor noștri. Ador să privesc filme polițiste sau să citesc cărți legate de asta. Îmi plac investigațiile.(când eram mică făceam pe detectivul), chestiile legate de crimă mă mai pasionează..chiar nu știu ce să mai spun. Cam atât în mare parte. Ce voiam să știu eu, este ce profil aș putea să urmez la liceu și ce facultate știind toate ăstea. Și ce meserie pot să am? Va rog da-ți-mi idei și îndrumați-mă pe un drum. Vreau un răspuns care să mă ajute.
Vă mulțumesc mult dacă ați citit până la sfârșit.

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| CristinaCMH a răspuns:

Buna!
Nu conteaza ce profil ai in liceu atata timp cat o sa faci o facultate.
Totusi ti-as recomanda Stiinte ale naturii deoarece inveti pitin din fiecare materie. La mate-info se pune accentul pe matematica si informatica, iar la filologie pe romana si limbi straine.
Poti face facultatea de turism si ajungi ghid sau poti face facultatea de politie.
In 5 ani pe care ii mai ai o sa iti schimbi perceptia despre viata si vei stii ce sa alegi.

2 răspunsuri:
| octa2021 a răspuns:

Iti recomand profil de stiinte ale naturii, deorece este o specializare care te pregteste pentru ori ce facultate.

Ai timp sa te gandesti ce vrei sa faci mai departe.

| DralyaDary a răspuns:

Hei, ai putea deveni un ghid turistic sau sa lucrezi ca politsta in criminalistica. Ai putea da la stiinte ale naturii, iar la facultate sa te gandesti mai incolo.
Si ca sa stii, daca inca nu ti-ai dat seama ce talente ai asta nu inseamna ca ele nu existawinking