| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate să urmez? Sunt în clasa a 9-a și nu am absolut nicio idee! Nici măcar nu prea știu care materii îmi plac și care nu, asta depinde și de profesor și de modul de predare. Știu doar că nu îmi plac deloc biologia, chimia și geografia. De restul nu pot să spun că îmi PLAC, ci nu am nimic cu ele, nu mi se par grele. Sunt la mate-info și am fost foarte des întrebată mai nou "La ce facultate vrei să mergi?" sau "Ce vrei să te faci după ce termini?", iar răspunsul meu era "Habar nu am! Nu știu, o să văd eu." Alții mi-au spus să îmi fac o listă cu ce îmi place, la ce sunt bună și cum sunt eu și de acolo să-mi fac niște idei, să mă inspir. Pe foaie am scris astfel:
-îmi plac misterele, când cineva pierdea ceva, fie aia și o agrafă, eu făceam mereu pe "detectivul" și până la urmă se găsea obiectul
-îmi place să cânt, dar nu de performanță, deloc, ci de plăcere
-desenez când mă plictisesc, de obicei chestii abstracte
-îmi plac filmele de aventură, călătorie, mister, jafuri, crime
-îmi place să călătoresc
-mă pasionează fotografia, mă pricep foarte bine la fotografie, mi s-a mai spus
-îmi plac animalele mult, aș face orice să le protejez
-sunt o fire calmă, dacă ceva mă supără mă abțin de 2-3-4-5 ori, dar după fac urât
-îmi place să-mi exprim părerea
-deși știu că am dreptate, uneori nu sunt prea sigură și prefer să tac și apoi regret
-îmi place să ajut oamenii
-îmi place să vorbesc cu oamenii ca mine, care mă înțeleg, orice vârstă ar avea ei
-nu sunt ușor de păcălit, mă prind foarte repede dacă am dubii în legătură cu ceva
-nu cred mai nimic dacă nu văd cu ochii mei, chiar dacă îți spun că te cred, eu tot voi căuta dovezi fără ca tu să știi, etc.
Cam atât. Scuze că am scris așa mult, dar sunt disperată și vreau de pe acum să știu ce să mă fac, căci vreau să devin ceva în viața asta și să mă descurc de una singură fără niciun ajutor, să am o viață modestă/bună și să îi pot ajuta eu pe ai mei. Dacă mă puteți ajuta măcar cu un sfat, aș fi recunoscătoare. Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu nu prea ai inteles intrebarea privind ce iti place sa faci. Trebuia sa te concentrezi sa te gandesti ce iti place sa faci in domeniul muncii, nu in general. E greu sa spui ce ti s-ar potrivi dupa o astfel de lista, dar poate ai putea fi psiholog sau expert in resurse umane sau profesor.
Uite cum as fi facut eu lista la varsta ta (am devenit medic):
- imi plac mult lucrurile exacte, imi place sa stiu ca rezultatul la care ajung este verficabil si reproductibil;
- imi place sa rezolv probleme grele, sa imi pun mintea la contributie din greu;
- imi place sa am rezultate vizibile, palpabile;
- imi place lucrul bine facut, niciodata nu las ceva neterminat sau facut de mantuiala;
- imi place sa lucrez in echipa;
- imi place sa citesc si sa scriu literatura.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Da, cam aveți dreptate. Dar mie chiar mi s-a spus să scriu ce îmi place în mod general, căci poate "pușcă" ceva și din mai multe idei asemănătoare, îmi voi da seama. Dar mulțumesc pentru răspuns.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai ai timp 4 ani de liceu sa iti dai seama... nimeni nu cred ca este 100% hotarat abia in clasa a9a in ceea ce priveste viitorul