| gabibt a întrebat:

Spuneti-mi va rog, in ce consta forma de "invatamant la distanta" (ID), la Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii? Detaliati raspunsul.

2 răspunsuri:
| Alllllexandra a răspuns:

Invatamantul la Distanta este caracterizat de faptul ca intalnirile fata in fata dintre studenti si profesori au loc o data la 2-3 saptamani, de regula sambata sau duminica si este o forma flexibila de invatamant care ofera studentilor posibilitatea de a-si administra propriul proces de invatare in program comasat, in cadrul institutiei de invatamant organizatoare. Avand avantajul unui proces de invatamant flexibil, teoretic studentul se poate inscrie indiferent de orarul de lucru sau de varsta.
Pentru a putea realiza in cele mai bune conditii un astfel de program de invatamant este necesara o dotare tehnica si un mod diferit de abordare a procesului didactic. Studentii sunt instruiti si evaluati cu ajutorul unor instrumente moderne si dupa metode noi, la acelasi nivel cu institutiile de invatamant superior din Europa.
Sper ca te'am ajutat!

| gabibt explică:

Asadar nu pot trece pe la cursuri, alaturi de cei de la zi, nu?