| greenakaweed a întrebat:

Stie cineva care sunt probele de admitere la Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii? Multumesc!

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Este o singura proba scris care consta in trei parti. Prima parte contine exercitii grila de morfologie, ortografie si ortoepica. A doua parte consta in redactarea unui text argumentativ pe o tema data. Iar ultima parte consta intr-un exercitiu de creativitate, in care trebuie sa construiesti un text de doua pagini, pornind de la o situatie data, de genul "Esti la facultate, inainte sa de examen, insa ramai blocat in lift. Pornind de la aceasta situatie, redacteaza un text de maxim 2 pagini ".

| ElenaSA a răspuns:

Pentru anul universitar 2013-2014 au fost alocate 135 locuri la buget, dintre care 3 locuri pentru romi.

Admiterea se face pe bază de concurs organizat pentru absolvenţii de liceu cu diplomă de bacalaureat şi constă într-o probă scrisă – Limba română, creativitate şi expresivitate, cu 3 subiecte:
1. Subiect de limbă română cu itemi de tip grilă;
2. Subiect de narațiune;
3. Subiect de argumentare.