| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum este cu diateza pasiva in limba engleza? pls help!

4 răspunsuri:
| Gregory a răspuns:

Salutare! In limba engleza, la diateza pasiva, persoana sau lucrul cu care se intampla ceva devin elementul important. Persoana sau lucrul care "sufera"/asupra caruia se rasfrange actiunea devine subiect.
Exemplu:
*activ: "Politia prinde hotul". -"The police catch the thief".
*pasiv: "Hotul este prins (de politie)". - "The thief is caught (by the police)". = hotul este persoana care "sufera actiunea".
Notiunea "sufera" poate induce oarecum in eroare. A "suferi" poate foarte bine sa fie ceva imbucurator.
Exemplu:
*pasiv: "Elevul este laudat". - "The student is praised". = "Elevul" este persoana care "sufera".
In limba engleza diateza pasiva se formeaza cu o forma a lui "to be" si cu past partciple (participiul perfect).
Exemplu:
*verbe regulate: "Paul is punished".
*verbe neregulate: "Paul is driven".
Sper ca aceste informatii sa-ti fie de folos, si sper ca ai pus intrebarea doar pentru a afla raspunsul strict pentru cultura ta generala, ci nu pentru rezolvarea unei teme la scoala, deoarece acest lucru este interzis pe acest site... Succes happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumes mi-ai fost de ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

You are verry crazzy

| Rominutza_Romy_1994 a răspuns:

Băiatul, oferă fetei flori de ziua ea. Cum o fac? Ajutor, imi trebuie urgent!