| ravanoos a întrebat:

Stie cineva o sursa online de unde as putea invata chimie elementara? De la toamna o sa trec in clasa a 9-a la profilul stiintele naturii si eu sunt la pamant cu chimia. In clasa a 8-a ne-a fost schimbata profesoara de chimie iar in perioada aceea de acomodare n-am mai prins nimic si am mai si uitat din notiunile elementare. Vreau ca mai tarziu sa merg la medicina, deci nu pot "sa tarasc" chimia dupa mine prin liceu, pentru ca voi avea nevoie de ea si la facultate, asa ca m-am hotarat ca in vara asta sa ma pun pe invatat si sa recuperez materia pierduta...

Răspuns Câştigător
| LittleMissCupcake a răspuns:

Eu trec in clasa a 11-a si sunt tot pe stiintele naturii. Exact ca tine am fost si eu acum 2 ani cand intram intr-a 9-a, imi era foarte frica de chimie, nu stiam absolut nimic. Si intr-adevar, la inceput mi-a fost foarte greu sa o inteleg, in clasa a 9-a am fost la pregatire si nu pot sa spun ca m-a ajutat extrem de mult, dar macar aveam notiunile elementare. Dar ce este destul de bine e ca la medicina (si eu tot acolo vreau sa dau) se cere doar chimia organica (pe care o s-o faci dintr-a 10-a) si nu cea anorganica (mi se pare ca totusi se cer doar gazele si solutiile din clasa a 9-a). Iar la cea organica o sa va ia de la 0 si atunci vei putea sa tii ritmul (iar mie mi se pare mult mai usoara cea organica). Ca de exemplu, eu in clasa a 9-a am avut media 6, 5 la chimie (si eram si la pregatire), iar in clasa a 10-a am avut media 9. Asa ca nu trebuie sa-ti faci griji, incearca anul asta sa inveti notiunile elementare, sa te obisnuiesti cu anumite tipuri de probleme si daca crezi ca te ajuta, sa mergi la pregatire sa-ti explice mai bine.

2 răspunsuri:
| ravanoos explică:

Apropo partea in care nu stiu absolut nimic sunt calculele stoechiometrice. In rest ma descurc destul de bine...