| bleakk a întrebat:

Sunt cam in deriva de ceva vreme.Nu ma mai pot concentra, nu mai pot face nimic bine si nici chef de "viata" nu prea mai am din cauza ca nu-mi gasesc asa zisa vocatia.Sunt clasa 11-a si mai am 1 an jumate si trebuie sa ma gandesc ce urmez pe mai departe, sa-mi aleg acele 2-3 materii care trebuies cpentru admitere/facultate si sa ma axez doar pe ele, restul doar pentru cultura generala.Dar inca nu mi-am dat seama.Voi cum ati procedat? Eu am si frica in mine de a nu reusi si dezamagi pe ceilalti care au asteptari deoarece sunt considerat un baiat bun la invatatura, insa nu prea ma vad asa chiar daca am medii *din clasa 5-a pana in a 11-a* peste 9, 65.

Răspuns Câştigător
| teo2 a răspuns:

Buna. Nu stiu daca sunt in masura sa raspund la aceasta intrebare dar voi spune exact pe ce ma bazez eu, chiar daca sunt doar in clasa a X-a. In primul rand trebuie sa fii optimist si bineinteles sigur pe tine. Gandeste-te ce iti place mai mult sa faci. Ce materii te pasioneaza si in acelasi timp care crezi ca te vor ajuta. Nu iti pierde speranta... daca stai sa te gandesti ca nu stii ce sa faci nu vei rezolva nimic. Zic doar sa incepi sa te gandesti mai bine. Incearca sa te analizezi pe tine insuti si sa vezi la ce esti bun si ce te atrage. Cu mai multe nu te pot ajuta dar sper ca sfaturile mele iti vor fi de folos intr-un fel sau altul. Oricum totul depinde doar de tine. happy