| bleakk a întrebat:

Ajutati-ma cu niste sfaturi! Va rog.Sunt intr-o deriva si totul a inceput cand "am iesit din zona de confort" si anume:sunt clasa a 11a, inca e devreme stiu, si am constientizat ca trebuie sa ma pun serios pe treaba si sa ma axez ceva pentru ca sa am un viitor frumos si sa-i fac si pe parintii mei mandrii de bine.Eu stiu ca pot,sunt un copil inteligent, capabil cu medii mari la scoala (cea mai mica 9, 65 pana in a 11a,la clasa de bilingv),insa nu stiu ceea ce mka atrage in special, sunt genul care stiu cate putin din fiecare insa imi dau seama ca nu e bine, si nu fac prea multe cu cultura generala.Sunt destul de ciudat in privinta asta,nu prea sunt flexibil si sunt foarte influentabil de aceea nu vrea niste indemnuri, ci niste sfaturi din partea voastra. Vreau sa ma axez strict pe ceva, scoala sa fie si ea pusa acolo si sa aiba locul ei necesar.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Intr-adevar, esti, sau erai, intr-o mare deriva: parca mai ieri ne spuneai ca nu-ti place matematica si acum ne spui ca ai medii demne de un premiant. Bravo! Asadar nu mai esti in deriva, dar iti poti face o prioritate de a invata foarte bine la materiile care-ti plac si iti sunt necesare mai mult pentru viitorul tau, si invata bine la restul materiilor. Totul depinde numai de tine.

| bleakk explică (pentru neutrino):

Poti fi in deriva pe mai multe planuri, deci nu judeca inainte.Da, daca am medii mari asta nu inseamna prea multe crede-ma. Daca pana acum am invatat doar pentruu medii si am avut aceasta calitate nu inseamna ca ma descurc bine la altceva.Da, ma descurc bine, l-a luat note.
PS:daca nu imi place matematica nu implica faptul ca nu pot avea medii "demne de un premiant".

| Doub a răspuns:

Nu-ti putem spune noi pe ce sa te axezi, asta sta la alegerea ta.Gandeste-te bine la toate optiunile, analizeaza-le si alege.E viata ta, deci decizia ta.Ce vrei tu sa faci mai departe? Ce ti-ar placea? Gandeste-te serios, e viitorul tau in joc.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!