| Pitic a întrebat:

Sunt certata de cava timp cu cea mai buna prietena (x), ne cunoastem de mai bine de 10 ani si eram prietene bune, insa a intervenit gelozia acum 1 an cand eu ma intelegeam bine si cu o alta fata, ele se urau si mereu se certau si am impresia ca era din vina mea, niciodata nu se intelesesera bine dar cand eram eu prin preajma si stam de vorba cu una din ele se supara prietena x, y nu zicea nimic nu avea nimic impotriva daca vorbeam cu x insa o deranja atitudinea ei.

In fine m-am distantat de y deoarece suntem la licee diferite, iar acum sunt cu prietena x in clasa, insa ea nu e de acord cu relatia pe care o am cu un baiat de 1 an si ceva, problema e ca ei mereu se ciondaneau mai ceva sa se omoare, iar prietenul meu se purta mereu urat cu ea pentru ca nu o suporta eu m-am certat de multe ori cu el pentru ea pentru ca ii luam apararea, faza e ca si ea a gresit si prietenul meu a avut dreptate cand s-a luat de ea, ea s-a suparat pe mine s-a mutat in alta banca, nu mai vorbeste cu mine.

Ma afecteaza toata povestea asta, inainte imi faceam griji ca nu o sa ne mai vedem ca nu o sa fim in acelasi liceu si uite ca suntme si in aceeas si in aceeas banca ma rog eram, m-am obisnuit am stat cu ea in banca din clasa 5 pana intr-a 9, am fost vecine de bloc de cand eram mici.

As vrea sa fac cunva sa ne impacam si am vazut ca incearca sa ma

ajute mereu cand sunt ascultata la vreo materie la care nu am invatat imi sopteste, dar nu vorbeste cu mine.

Mi se pare prostesc sa fim certate pentru un lucru asa minor si ar trebui sa treaca peste cum si eu am trecut atunci cand ea a stat cu 2 fosti iubiti de ai mei.

Răspuns Câştigător
| KriS_5934 a răspuns:

Cred ca voi 2 sunteti prietene bune! ce m-a impresionat, a fost faza cu"mereu ma ajuta". observi? desi e suparata pe tine nu poate sa te lase la nevoie.si eu am o prietena foarte buna si desi nu avem atata vechime ca voi e mereu greu cand ne certam.cred ca faptul ca se cearat cu iubitul tau este deranjant pentru tine, dar poti sa incerci sa vezi ce ii deranjeaza asa de tare si sa-i pui pur si simplu sa accepte faptul ca tu esti una singura si ca daca tin la tine trebuie sa faca acest mic efort.ar trebui sa fie destul de mic avand in vedere ca vb de iubitu si prietena cea mai buna,eu asa ma gandesc. faptul ca ea nu vb cu tine e un pic copilaros asa ca vorbeste tu cu ea, spune-i cum pierdeti timp important cu fiecare minut care trece, pentru nimic.si eu m-am certat o data cu prietena mea, fix la inceputul vacantei de iarna, iar cand am revenit la scoala ne-am uitt una la alta si nu am putut sa ne abtinem sa nu ne lom in brate si sa plangem timpul pierdut.e ar fi multe de povestit. oricum mi-ar placea sa-mi spui daca ai incercat si cum a iesit.pup