| Elena_Irimia_1998 a întrebat:

Sunt clasa a8a, adica am trecut a9a si trebuie sa aleg optiunile pentru licee, am primit ghidul candatului si am intalnit la specializari: stiinte sociale, imi explica si mie cineva despre ce este vorba? ce materii se fac des? care stau la baza acestei specialzari? astept un raspuns urgent. multumesc

8 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Stiinte sociale.Un profil frumos, simplu as putea spune.Materia este destul de lejera,predomina istoria,romana,engleza, oricum cam toate materiile la care ai de tocit, mate, fizica si chimie, vei face pana la sfarsitul clasei a 10-a, pana atunci vei face cate 2 ore, sau 1 ora pe saptamana de fiecare. Facultati de urmat dupa, drept, litere, jurnalism, psihologie.Depinde ce vrei tu.

| Elena_Irimia_1998 explică (pentru AnaBejenaru):

Deci la bac am proba scrisa si la fizica si chimie?

| AnaBejenaru a răspuns (pentru Elena_Irimia_1998):

Nu.

| Elena_Irimia_1998 explică (pentru AnaBejenaru):

Multumesc frumos.

| andr33utza12 a răspuns:

Buna. pai materiile de baza sunt romana istoria si franceza sau engleza depinde care a fost prima limba..eu de ex sunt franceza. in clasa a 9 o sa faci logica, a 10 faci psihologie, a 11 economie si apoi a 12a faci filozofie. bac-ul il dai la romana istorie franceza/engleza si alegi intre geografie, economie psiho, filozofie. e un profil frumos ptc ai si niste optionale cat despre mate faci pana in clasa a 12a iar fizica, chimie, bio, latina faci numai pana in clasa 10. sper ca ti-am fost de ajutor daca mai ai vreo nelamurire poti sa ma contacteziwinking

| Elena_Irimia_1998 explică (pentru andr33utza12):

Multumesc. dar despre turism si alimentatie? este un profil bun? in sensul daca in a10a ma repartizez pe turism ( dupa medie ) mai departe ce meserie pot avea daca imi continui studiile pe turism? mentionez ca anul acesta in clasa a8a am dat teza la istorie pentru ca eram,, cam certata" cu geografia.

| andr33utza12 a răspuns (pentru Elena_Irimia_1998):

Sincer eu zic ca nu e cine stie ce cu turismul insa ai posibilitati...nu stiu prea multe despre acest profil din punctul meu de vedere e cam prea lejer cel puti la liceu la mine asa e...si sa stii ca la turism nu dai teza la geogra doar o limba straina mate si romanasi daca dai la stiinte istoria iti prinde foarte bine

| Elena_Irimia_1998 explică (pentru andr33utza12):

De ce spui ca ste prea lejer? s.a intrat cu medii destul de mari anul asta