| missabsinth a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de aproape un an...pana acum am avut perioade...in care nu ne certam deloc.si perioade in care .nu ne intelegeam...acum...mai sunt 18 zile. si facem un an impreunalove struckdar.sadin ultima perioada...ne certam cam des... iar el spune.ca daca o sa continuam asa... o sa ne despartim...cryingnu vreau asta...de aceea vreau sa va intreb... c sa fac? cum sa nu ne mai certam asa mult? exista o anumita tensiune...aiurea.intre noi...cred.pentru ca ne certam d la lucruri minoresad... dati si voi un sfat.tkslove struck

Răspuns Câştigător
| thehope a răspuns:

Exact asa a fost situatia intre mine si fostul meu prieten...ne certam de la tot felul de prostioare...si intr-un final am ajuns sa fim separti poate pentru totdeauna... ce iti pot eu spune e sa incerci oricat de mult posibil sa nu te mai enervezi cat esti cu el...mai treci si tu cu vederea anumite probleme micute care poate nu au atat de mare importanta pe cat le dai tu...fii mai dragastoasa cu el...mai atenta.alinta-l si arata-i ca il iubesti si oricate probleme ai avea...fie tu fie el nu le lasa sa intervina intre voi...cand sunteti voi.sau cand vorbiti la telefon tot ce conteaza e doar tu si el! Atat, nimic altceva nu trebuie sa va distruga relatia...incearca si tu sa fii mai calma, si el.comunicati cat mai mult si vedeti de unde au pornit toate certurile astea...si incercati sa faceti in asa fel incat sa eliminati problema aia care a intervenit... evident doar prin comunicare! Bafta si ai grija ce faci.winking

3 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Pai ar trebui sa vorbesti cu el si sa'i spui ca nu are rost sa va certati din chestii inutile...mai lasa si tu de la tine... poate ti'ai data seama ca uneori va certati din niste prostii si ca nici macar nu se merita...cand ai ocazia mai lasa de la tine sa treaca si el ar trebui sa faca la fel...bineintels ca atunci cand vine vorba de lucruri serioase ii spui verde in fata omului ca nu ti'a convenit happy

| ☼loli☼ a răspuns:

Poate ati putea sa va faceti o zi numai pentru voi, sa va plimbati intr-un parc, sa impartiti o vata de zahar si chestii de genul asta... si poate sa discutati, sa va rezolvati problemele in mod deschis.

| simona_2554 a răspuns:

Comunica...gasiti-va o zi si incercati sa va ziceti unul celuilalt tot ce va deranjeaza dar fara sa va afecteze relatia! dupa ce ati vorbit o sa ajungeti la o concluzie care o sa fie pentru amandoi si o decizie! daca simti ca merita sa lupi umpleti-va golurile dar asta o puteti face comunicand. dar daca simti ca nu se merita.renunta pentru ca, mai tarziu sa nu suferi mai mult.Bafta!