| soriinaa a întrebat:

De cateva zile sunt disperata. Sunt cu prietenul meu de aproape un an. A fost o perioada cu foarte multe certuri, dar acum ne-am mai calmat. Problema e ca el vrea foarte mult sa o facem, iar eu nu pot sa spun ca nu-mi doresc dar am asa o senzatie, nu stiu mi-e foarte frica. Acum, de vreo 2 zile am inceput iar sa ne certam pe tema asta, iar el de fiecare data cand ne certam face chestii care stie bine ca pe mine ma dor, nu stiu am impresia ca ma face sa sufar intentionat. Acum, nu mai stiu ce sa fac. Sunt foarte confuza. Sunt constienta ca daca mai stau cu el, va trebuii sa o fac, pentru ca daca nu, certurile vor continua, si oarecum chiar vreau si imi doresc si eu sa o fac cu el. Dar pe de alta parte, ma gandesc sa ma despart de el, pentru ca m-a facut sa sufar destul de mult, si pentru ca nu stiu, uneori ma gandesc cum ar fi daca as fi din nou singuraa... Il iubesc foarte mult, si stiu ca si el, dar mi-e teama sa nu ma faca sa sufar si mai tare. Mi-e frica ca daca o fac cu el, si dupa ne despartim, voi suferi enorm de mult. Dar totodata mi-e teama si ca daca m-as desparti de el as regreta enorm si ca m-am despartit de el si ca nu am facut-o cu el. Nu mai stiu ce sa fac. Stiu ca nimeni nu-mi poate spune ce sa fac, asta e doar alegerea mea. Dar sfaturile si parerile voastre m-ar ajuta foarte mult. Poate asa voi reusi sa scap de confuzia asta. Ma simt foarte deprimata in ultima vreme si am mare nevoie de voi. Va rog, ajutati-ma;*

8 răspunsuri:
| KamyKaze666 a răspuns:

In primul rand tie iti e frica findca nu esti pegatita, chiar daca iti doresti asta tu nu esti pregatita si iti e frica nu trebuie sa o faci daca nu esti pregatita
Asteapta pana esti pregatita
Daca te iubeste va intelege daca nu e un tampit
Eu din cate am citit nu te iubeste te face sa suferi findca tu nu doresti sa intreti cu el relati sexuale este atat de patetic
Mai bine despartete de el daca nu te intelege
E mai bine pentru amandoi poti gasi un baiat care sa te placa asa cum esti si sa astepte pana esti si tu pregatita happy

| Liviucu a răspuns:

Hei, scumpa mea, in situatii ca tine se afla si alte mii de fete in Romania. Poate ca il iubesti mult dar invers nu putem spune la fel odata ce trage de tine cu sexul! Un baiat nu are voie sa dea intr-o fata, sa o injure sau sa ii puna interdictii sau conditii din punct de vedere sexual. I-ai zis odata, i-ai zis de doua ori ca nu esti pregatita si ar trebui sa inteleaga. Insa gandeste-te ca e baiat si ca e vara... si ca nu mai poate rezista. E chiar aiurea sa fii baiat, crede-ma.
In alta ordine de idei, noi baietii, mereu gandim ca daca o fata ne refuza e clar ca nu tine la noi indeajuns de mult sau ca increderea nu e deplina. Asa ca va trebui sa faci ceva ca sa ii scoti asta din cap. Sexul se face din inima si nu fortat, dragostea o poti etala si sarutand o persoana nu neaparat prin contact. Depinde desigur de varsta lui, de cultura lui si cei 7 ani de-acasa. Conteaza desigur daca e genul de baiat intelegator si rabdator iar daca nu e iar tu inca nu poti sa faci pasul din motive foarte bune, atunci nu e de tine, din pacate. Sexul mereu va desparti relatii si daca si a ta se va termina din cauza asta, nu este prima si nici ultima.
Eu iti sugerez sa te gandesti bine la ce faci, mai ales ca s-ar putea dupa ce o faci cu el (de fapt mai mult ca sigur) sa vrea tot mai mult. Si... esti pregatita sa o faci cel putin odata pe saptamana? happy Si grija mare si cu partea cealalta pentru ca un tip cand se plictiseste, schimba "instalatia", si nu vreau sa te vad plangand ca te-a folosit si ca ai fost proasta lumii.
Doar tu singura il cunosti si stii cam ce ar merita de la tine. Dar nu uita, daca inima si sufletul sunt principalele lucruri importante care tu i le oferi neconditionat, virginitatea este peste ele si e PRIMA!

Mult succes in luarea unei decizii, sa speram una inteleapta. Kiss. happy

| Azµre a răspuns:

Da-mi un add pe mess să vorbim
Azure. B126149

| jhonsmyth a răspuns:

Parerea mea este ca.
Numai un bou cu Bmare pate sa ceara unei fete sa se culce cu el,doamne ce idiot ra putea sa faca asta,sa ceara unei fete sa faca sex,asta trebuie sa vina de la sine,normal cu un pic de efort din partea baiatului si a fetei,dar muuuult mai mult efort de la baiat,adica,mangaieri,saruturi in zone mult mai Placute fetei,atingeri in zone mai intime etc etc, dar ca sa ii zici la o fata sau prietenei tale hai sa facem sex, deja mi se pare ca te ia ca pe o tarfa, scuzami expresia, deci in mare zis e un dobitoctongue

| Nicux1 a răspuns:

Nu fari lucrru care s-ar putea sa le regreti mai tarziu, iti va sta in subconstient.Nu risca ca nu e ultimul baiat de pe glob, stiu ca doare, dar nu poti sa obligi pe cineva sa faca dragoste.Ea nu se face din sile, trebuie sa fiti amandoi de acord 100%.Sa-ti fie atat de puternica decizia incat sa nu te faca sa te ingrijorezi daca va veti desparti.Trebuie sa o faci cu cine merita, cu cineva care este ca tine, sa ai mare incredere in el.Succes!

| JamieGold a răspuns:

Hey!
La fel cum ai spus si tu,si ma bucur ca esti constienta de acest lucru,decizia iti apartine in totalitate si cel mai corect este sa faci exact ceea ce simti,dar,sfatul meu e sa te gandesti foarte bine daca intr-adevar merita sa faci acest pas,nu e un lucru simplu, neglijabil, din contra e probabil unul dintre cele mai importante momente din viata unei fete, moment care iti va influenta foarte mult relatiile, viata de cuplu si viata sexuala din viitor.Trist este ca foarte putine fete isi amintesc acest moment ca unul frumos,special,iar unul din motivele pentru care se intampla asta e chiar situatia cu care te confrunti tu.
Acum lasand putin deoparte daca e momentul a iti incepi viata sexuala, un prim sfat al meu este ca o persoana care te iubeste nu te face sa suferi, asta e lege, iar tu spui ca esti sigura de iubirea lui, eu zic sa te gandesti de doua ori inainte sa fi sigura de un lucru.Plus ca certurile de care vorbesti tu fac din relatia voastra una cam subreda, care s-ar putea termina in orice moment.
Un lucru sigur e faptul ca niciodata nu vei reusi sa faci sex cu o fata reprosandu-i chestii care ai fac rau, facand-o sa se simta prost, ranind-o ca nu vrea sa isi inceapa viata sexuala cu tine.Problema nu e la tine,e ceva normal sa iti fie frica,cred ca tuturor fetelor le este, problema e partenerul tau care habar nu are sa se poarte cu tine astfel incat sa iti doresti sa face-ti sex fara sa mai ai vreun dubiu.
Nu gandi ca si cum tu ai depinde de el, gandeste-te ca tu ai ceva foarte de pret, ce isi doresc foarte multi baieti si aici ma refer la virginitate, iar pentru a avea sansa de a fi primul baiat din viata ta eu zic ca trebuie sa arate cu adevarat ca merita.
Sper ca macar putin te-am putut ajuta!happy

| CoMManDer a răspuns:

Salut! ce sa spun? daca va tot certati pe tema asta. tu daca faci cu el. crezi ca o sa ai incredere in continuare? nu e binee. asteapta momentu potrivit cu cineva potrivit care sa te iubesca, sa te inteleaga, sa ai incredere deplina in el. si el in tine. si cand sunte-ti pregatiti pentru asta... sa fiti pregatiti sufleteste. pentru amandoi, dar sa va iubiti cel mai mult. si nu uita, increderea e cel mai bun lucru. ai grija de tine!

| Elisaa a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti la tine! Tu trebuie sa fi pe primul loc, pentru ca el azi e, maine nu e (cu atat mai mult ca nu esti sigura daca vei continua relatia mult timp cu el)..si asa ca daca nu te simti pregatita sa o faci atunci nu te grabi. Poate ca ar trebui sa ai o discutie cu prietenul tau si sa vorbiti deschis, sa ii impartasesti ce simti. Daca nu te poate intelege si te simti presata si simti ca nu esti fericita...atunci ar trebui sa te gandesti serios daca relatia este una de durata sau nu. Nu te mai stresa cu ce crede el, sau ce va face el, gandeste-te la tine si fi sincera cu tine..si intreaba-te ce iti doresti TU sa faci de fapt.