| king5151 a întrebat:

Sunt foarte trist dupa ce au trecut sarbatorile astea, parca am intrat in depresie, incepe si scoala imediat dupa revelion. vacanta asta a fost prea scurta + ca pleaca fratemiu in alta tara si in fiecare an cand pleaca imi pare rau si ma simt iar prost vreo 2-3 zile. Nu stiu, pana acum eram fericit ca vin sarbatorile, Craciunul, colinde etc, acum nu mai stiu de ce sa fiu fericit. Ce sfat imi puteti da? Sau pe voi ce va bucura?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se întâmplă deoarece te obișnuiești cu vacanța, sărbătorile, ritmul ăsta, dar în câteva zile când o să-ti reiei programul școlar, o să se diminueze această stare.
Pe mine mă bucură muzica bună, o companie plăcută alături. happy

| LisaEmma a răspuns:

Revenim la viata de zi cu zi plina de reguli si limitari..ne trezim acusi iar in pragul sărbătorilor, iar in tristetea de dupa si tot asa, intrebandu.ne cand a trecut inca un an, nu? Daca esti unul dintre cei ca mine, probabil ca știi la ce ma refer când vorbesc de adaptabilitate și normalitate cu dezgust. Eu nu dau sfaturi sau prefer sa nu le numesc sfaturi dar iti pot spune cum gasesc bucurie in zilele astea sau cum rezist, si poate te va ajuta si pe tine. In primul rand, am dat naibii tot ce tine de scoala. (O saptamana jumate de vacanta frt). In mod obisnuit acum as fi bocit stiind ca maine ma trezesc la 6 ca sa revin, din bucuria familiei, in mediul ala unde trebuie sa "faci impresii bune" dar ca sa nu incep direct cu scoala, mi-am luat mai mult timp pentru plimbari linistite dimineata, inainte de liceu. Aaa da, si pentru ca inainte eram pe graba, acum, chiar daca ma trezesc mai de dimineata, sunt mai calm, apuc sa-mi beau cafeaua, sa mananc si sa ascult muzica. La sc iau totul ca pe un test de rabdare si odata iesit de acolo imi vad de ale mele. Timpul trece destul de repede. (Nici eu n-o cred uneori. dar da..asa se zice)) ) Gandeste.te ca vine vara si va fi iar vacanta. Mie mi-au spus multi "diversifica"/"fa altceva"/"ocupă-ți timpul". Am incercat..merge..da spre rusinea mea is cam lenesa si n.am asa multa motivatie pentru activitati extrascolare sau altele. Ce am facut eu a fost "un minut de observare, in plus, in fiecare zi". E uimitor! (Cauta Marius Chirila pe Facebook, pentru mai multe detalii, e fain omul). Si nu ma mai țintesc pe ideea asta ca, "a trecut si petrecerea de revelion, si spiritul Craciunului, si magia oamenilor buni. toti revin la cum au fost odata". Nu o mai fac pentru ca astfel mereu am avut de suferit si am obosit. Vad ceva fain in fiecare zi. Si "fain"-ul asta nu tine de luminițele care azi is, maine nu-s, de oamenii care vin si pleaca, de colindele care mai ieri se auzeau si azi nu. pentru alea m-am bucurat atunci. Mereu e ceva pentru care sa te bucuri. (La fel cum mereu e cv pentru care sa disperi dar asta.i alta poveste...)Dar oamenii nu vad, pentru ca ne.am obisnuit sa fim surzi, orbi, muti, fixisiti..Gloata functioneaza la fel an de an. Unii obosesc si aleg sa schimbe ceva Dar stii cum ii..singura cale prin care te poti trezi e departarea de multime si mentalitatea ei. Schimba melodia de sunt sigur ca o tot asculti si da-o pe aia "feel this moment"- si fă.o meriti mult mai multa bucurie