| anonim_4396 a întrebat:

Neata TPU, urasc sarbatorile de iarna, din decembrie pana in februarie, nu ma simt deloc bine sunt trist, simt un gol in suflet, nu am prieteni cu care sa vorbesc, ai mei sunt batrani si nu ma inteleg oricat de mult le as explica. Ma simt chiar prost, nu am ce sa fac, stau singur in camera... anul trecut am avut o depresie in perioada asta si acum cred ca o sa ma apuce iar una. Nu stiu ce as putea face de craciun si revelion, singur

Răspuns Câştigător
| MateiT a răspuns:

Eu am sa iti spun opusul a ceea ce iti vor spune multi oameni. SI anume sa nu fugi de depresie. Dupa cum suna e ceva inevitabil deoarece tu ai inceput sa vezi rpin iluzia fericirii de zi cu zi a romanului care cauta bucuria in micile sau marile vicii si placeri dezgustatoare.
Deci am sa tit spun, din foarte multa experienta, sa simti tot ce ai de simtit si sa nu te prefaci nici pentru o secunda. Cazi in depresie daca simti ca esti atras din nou acolo, dar de data asta sa cazi cu toul, adica din plin, adica nu te mai agata de nimic pentru ca toate lucrurile de care te agati iti vor fi luate. Crede-ma, nu ai nicio sansa sa te intorci la viata aceea banala pe care altii o traiesc si poate si tu o traiai inainte. Cauta mai mult, ridica-te deasupra medicritatii fara sa judeci pe cei mediocri. Fa asta indiferent de cate ori e nevoie sa cazi, sau cat de jos cazi.
Suntem foarte foarte multi care simtim exact aceste lucruri, TPU demonstreaza asta prin oportunitatea pe care ne-o da. Iar eu, iti pot spune ca am cazut cam cat de jos se putea iar acum sunt liber, iar cerul gri nu ma mai apasa, iar oamenii care ma apreciaza apar din senin ca prin magie, oameni care pot sa imi fie preteni adevarati
Trebuie sa iti permiti sa simti toate sentimentele acestea depresive si sa nu cimva sa iei antidepresive pentru ca in felul acela te vei pierde, nu voi intra in subiect dar pe net gasesti info destul. Nu ma nimic doar ca sa te 'mai inveselesti si tu putin' pentru ca in felul acesta ajungi la vicii si crede-ma ca nu e frumos deloc, ba chiar e foarte urat si e foarte foarte greu sa iesi. In schimb poti sa lasi lucrurile sa fie asa cum sunt si sa gasesti oameni care simt ca tine. SUnt foarte multi doar ca ei, ca si tine, se prefac...
Intelegi?
Acel gol pe care il simti in suflet te va invata foarte multe si poti regasi fericirea, dar numai cand esti dispus sa treci prin aceste nopti negre, traversand calm, cu pasi egali, vaile depresiei, pline de demoni care iti vor spune sa distrugi. Tu doar afirma care e adevarul tau si nu lasa nimic sa te convinga ca ar fi ceva in neregula cu tine pentru ca simti asa. Nu e nimic in neregula cu tine
In acelasi timp e bine sa gasesti lucruri, lucruri mici care te fac sa te simti putin mai bine. Uneori acel lucru care te poate face sa te simti mai bine este da stai o zi intreaga in pat pentru ca esti deprimat... atunci fa asta. Alta data poate vei vrea sa mergi undeva unde ai vrut mult timp sa mergi dar nu ai facut-o. Orice ar fi, fa lucrul acela si nu incerca sa lupti cu depresia pentru ca asa o vei agrava
Iti doresc multa fericire!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In perioada asta sunt cele mai multe sinucideri, ai grija sa nu ajungi in depresie

| lpavel a răspuns:

Nu ai macar un sigur prieten adevarat? Pentru ca unul singur dar adevarat face cat 1000 dar falsi! cheama-l pe la tine in vizita, mai mergi tu pe la el... apoi mai sunt jocurile video= tu nu ai auzit de ele? = iti acupa tot timpul liber nu mai ai timp de depresie... big grin

| miolina a răspuns:

Cumpara-ti jocuri inteligente, sa le rezolvi bine, asa nervos cum esti. Si miscare in aer liber.