| Ruinaxl a întrebat:

Sunt foarte urâtă. Nu mă suport, în poze arat ca un monstru,am ochii ciudați,nasul mare, sunt groaznică. Colegii mei întotdeauna au ras de mine si ma simt prost de câte ori văd o fata frumoasa pentru că știu că eu nu voi fi niciodată așa. CUM SA IES DIN STAREA ASTA?

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

În primul rând să îți schimbi părerea despre tine și să nu te mai consideri urâtă. Fiecare om e frumos în felul lui, dar trebuie să descoperi frumusețea. Iar în al 2-lea rând nu ar trebui să te schimbi doar pentru că așa zice lumea.

| Nitunitu a răspuns:

Buna,

Nu exista oameni urati. Cel mai tare ma doare faptul ca tu ai parerea asta despre tine. Daca eu ma consider frumos, cei din jur ma percep ca si frumos, dar daca eu ma consider *urat* ghici ce parere o sa aiba cei din jur despre mine.

De ce nu iti mai place de tine?

Nu aveai conceptia asta inca din copilarie, ai capatat-o pe parcurs. Poate a fost un soc, poate a fost o jicnire care te-a apasat foarte tare si ti-a ramas amprentata in suflet.

Fi tu insuti si nu te mai condamna atat.

Orice femeie e frumoasa. Important este sa ai incredere in tine. Sa te simti bine in pielea ta.

Iti trebuie sa ridici capul sus si sa vezi ca tu esti speciala, ca esti unica. Nu mai are nimeni amprentele tale, nu poate nimeni sa simta emotiile tale.

Umple-ti inima cu dragoste pentru tot ce ai si tot ce vezi, apreciaza viata si frumusetea ei si un baiat frumos te va placea si vei fi mai altfel atunci. Tot ce iti trebuie este:

Atitudine,

Respect fata de tine,

Iubire interioara prin care sa radiezi in exterior.

Veselie multa...

Succes si pup prin cablu happy

Iisus Hristos ne-a creat pe fiecare unici, fiecare avem ceva special si trebuie sa il valorificam acel ceva.

Capul sus, esti tanara, frumoasa si ai multe de facut in viata asta!

| RespiraSiInspira a răspuns:

Buna! Exista foarte multe solutii pentru problema ta, cea mai la indemana fiind o punga pe care o poti achizitiona de la orice magazin pentru numai 50 de bani, pe care ti-o aplici apoi cu grija pe cap. Eventual faci 3 gauri pentru respirat cu o scobitoare si/sau un pai prin care sa sorbi ciorba de pui, suc concentrat si amarul vietii happy

| homosapiens a răspuns:

In primul rand, nu exista persoane urate, exista doar persoane bolnave, neingrijite sau care nu stiu sa-si puna calitatile in valoare. Uite un articol care sper sa te ajute (e scris de un baiat):
http://blog.dito.ro/articole/cum-sa-faci-un-baiat-sa-te-placa/
In al doilea rand, daca te plangi la oricine si tipi in gura mare ca arati ca muma padurii, nu o sa primesti intotdeauna consolari ci mai degraba o sa le faci tuturor o impresie proasta fiindca te vor crede pe cuvant si automat te vor ocoli. Adopta o atitudine pozitiva si increzatoare si o sa vezi ca si colegii tai o sa se schimbe intre timp.
In al treilea rand, nu uita ca frumusetea este relativa iar ceea ce tie ti se pare oribil, altuia s-ar putea sa-i se para deosebit de frumos.
Ca sa te simti si mai bine, am citit undeva ca oamenii te vad de 10 ori mai atragator decat te vezi tu. Personal nu cred chestia asta dar tu poti sa o faci.

| Cristina12457 a răspuns:

Buna! Nu stiu daca o sa te ajute cu ceva raspunsul meu,dar o sa incerc sa te ajut. Deci in primul rand trebuie sa te bucuri ca nu ai probleme de sanatate, de exemplu altii nu pot sa mearga,nu vad,nu aud sau alte lucruri. Asa ca bucura-te ca tu poti sa faci toate lucrurile care altii nu le pot! Nu trebuie sa te simti mai rau pentru ca Dumnezeu te-a facut asa. In primul rand problema ta cu nasul ca este prea "mare",dupa ce o sa fi mai mare poti foarte usor sa iti faci o operatie la nas,pentru a-l micii, dar nu recomand lucrurile astea,pentru ca pot aparea complicatii si nu este prea ok,dar daca o sa te faca sa te simti mai bine atunci poti sa-ti faci. Cand mergi undeva poti sa te machiezi putin,dar daca nu prea stii cum,mai bine invata de pe internet sau ia-o cu incetul sa nu iti faci de exemplu niste sprancene negre si prea tare facute cu fard. Doar putin rimel,creion iti schimba putin aspectul in bine. Poti sa iti vopsesti si parul in niste ombre frumoase, cauta pe internet sa vezi ce frumos o sa arati. Daca ai niste parinti care nu te lasa sa te machiezi,sa te vopsesti atunci asta este, doar dupa ce vei fi mai mare, dar daca te-ai da cu rimel si creion poate nu prea o sa observe sau poate te dai deja. Ca sa fi prieten cu cineva nu trebuie sa fi neaparat mirifica, mie de exemplu imi place sa stau cu cine se imbraca bine, nu imi place sa stau cu fetele care se imbraca ca niste pitipoance sau cu baietii care sunt niste cocalari. Dupa ce o sa fi mai mare, poate aspectul o sa se mai schimbe,pentru ca toata lumea se schimba cu timpul si arata mai maturi si mai bine. Asa ca nu te mai gandii la prostia asta,pentru ca te consumi pe tine si starea ta. Succes si sper sa nu iti mai faci atatea griji din treaba asta. Nici eu nu sunt o frumusete si plus ca sunt creolă si pot fi catalogata urat din cauza acestui aspect, am si fost catalogata uneori, mi se spunea "neagra" sau etc, dar uneori chiar ma simt bine, de exemplu vara ca nu sunt "brânză". Simte-te bine in pielea ta pentru ca pe alta lume, nu va mai conta aspectul, ci doar sufletul si caracterul tau. Daca esti cu capul pe umeri si desteapta, nu ca altele ca nici nu stiu sa scrie o cratima la un cuvant usor, vei si apreciata. Succes!