| anonim_4396 a întrebat:

Hei, ma consider o persoana uratica, dar nu uratahappy Am parul castaniu, ochii caprui, cearcane, nasul mic, ochii marisori, nici mari dar nici mici, sunt alba la fata dar putin spre bej si sunt slabuta si medie de inaltime. Doar ca am fete in clasa la mine foarte frumoase, iar eu nici macar nu sunt bagata in seama de vreo una..doar cu o fata vorbesc, care la fel e foarte frumoasa. Nu imi place sa ma plang sau nu stiu ce ca sunt urata, vreau doar sa am incredere in mine mai mult si niste sfaturi pentru a deveni o "papusa". Poate nici chiar asa...
Cand eram mica eram foarte frumoasa..Acum ma duc din 5 in 5 minute in baie sa vad cum arat, iar atunci cand imi vad fata in oglinda ma apuc sa plang. Sfaturi?

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa te desconsideri, ca esti "uritica".
Iti pierzi timpul degeaba, daca din 5 in 5 minute plangi, dar iti manancu si nervii, degeaba!
Noi am avut o colega de clasa care chiar a fost "uritica": ochelarista cu dioptrii mari si astigmatism, nas mare si curbat, gura "de iepure", foarte slaba, brate si picioare foarte subtiri, picioare curbate. Aproape totii au evitat-o, fiindca a fost si foarte slaba la invatatura.
La un moment dat a plecat din scoala noastra, n-am mai stiut nimic despre ea.
Am intalnit-o cand a avut aproape 40 ani.
O femeie superba, cu 2 copii frumosi, realizata material (casa mare cu curte si gradina, 2 masini (nu ieftine! ).
A terminat 2 facultati, s-a maritat cu un baiat din familie cu stare materiala mediocra, iar impreuna au deschis o afacere familiala care merge foarte bine!
Am intrebat-o cum a reusit? Raspunsul a fost scurt: n-am mai ascultat de gura lumii si acum altii ma indiviaza! happy

La fel trebuie sa faci si tu: nu asculta de parerea altora si ai mare incredere in TINE!
Daca vrei, poti!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, ce varsta ai si de ce vrei sa fi bagata in seama de fetele din clasa? Fiecare este frumos, nu trebuie sa te compari cu alte fete, tu ai o frumusete interioara pe care cu siguranta colegele tale nu o au, ele au frumusețea asta fizică trecatoare care odata cu varsta numai arata ca la 20 de ani, in ce clasa esti?

| Violleta2022 a răspuns:

De ce te duci din 5 in 5 minute la baie, crezi ca intre timp se intampla miracole, care te infrumuseteaza sau te uratesc?

Nu stiu cati anisori ai, dar nu pari sa ai mai mult de 9-10 anisori, ceea ce ar explica neincrederea asta si speranta ca se intampla ceva magic cu tine, cand mergi urmatoarea data la baie.
Plansul denota un copil prost crescut sau razgaiat, care nu gandeste si care urla ca vrea, ceva ce nu poate avea.

Ar trebuii sa te pasioneze cartea si invatatul, sa ai numai note de 9 si 10 la scoala si vei vedea cum toate fetitele din clasa vor vrea sa fie prietene cu tine, nu pentru corpul tau, ci pentru frumusetea creierului tau, adica pentru fetele cu adevarat inteligente.

| mihai69 a răspuns:

Sparge oglinda.

| Frank51 a răspuns:

Si eu credeam că sunt urât, până am avut o relație cu o fată cu mult peste așteptările si standardele mele. Atunci se schimba și standardele noastre, când vedem că de fapt suntem niște oameni normali și că nu avem probleme. Multă lume trece prin asta la vârste mici, e bine să ajungem să ne dăm seama că este doar o etapă, să trecem peste, si să ne trăim viețile normal pe urmă.

| Emma30555 a răspuns:

Machiază te un pic, nu exagerat doar cât sa ți evidentiezi trăsăturile, îmbraca te modern, adopta o coafura, tunsoare care te avantajează.

| CostinAlamariu a răspuns:

În primul rând trebuie sa duci o viata sanatoasa: mananca sanatos, fă sport, dormi minim 8 ore pe noapte, bea suficientă apă și cel mai important fii fericită cu viata ta. Nu te mai gandi atat la cum arăți. Oamenii fericiti și cuminți sunt întotdeauna frumoși happy

Răspuns utilizator avertizat
| timidu89 a răspuns:

La ce ti-ar folosi sa ai aspectul fizic al Shakirei de exemplu? Accepta-te si iubeste-te asa cum esti. Spune-i multumesc Lui Dumnezeu ca nu ai probleme de sanatate. Sa ai vreo boala incurabila si sa fi "frumoasa" nu cred ca ti-ar conveni?winking Poate chiar esti draguta? Dar tie ti se pare ca nu esti

| timidu89 a răspuns:

Est i abia pe clasa a V-a, pana ajungi majora aspectul tau fizic se poate modifica mult

| nyoentox2002 a răspuns:

Ai insta?

| 120bulevard a răspuns:

Fara suparare dar cati ani ai? rolling on the floor

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bronzeaza-te o luna vine vara, fa-te bruneta si pune 4-5 kg.

| gabriel2004o a răspuns:

De ai pus întrebarea asta înseamnă că ești mica de vârstă
Pai dezinstalezi aplicațiile de genu Instagram sau tiktok, în general unde vezi persoane false dar restul lumii cred ca sunt atrăgătoare
Și vezi pe viitor, poate ar trebui sa îți schimbi look-ul
Sau cum evolueazi pe viitor

| Maraa345 a răspuns:

Dramatizezi degeaba. Fiecare om este frumos in felul lui, eu zic sa zambesti mai mult cand te uiti in oglinda si o sa vezi cat de frumoasa esti.

| MyNameisEduard a răspuns:

De obicei mulți oameni se văd urâți chiar dacă nu sunt, si eu fac asta dar am învățat să-mi accept defectele si să schimb ce pot la mine(nu ma ajută in totalitate dar măcar câteodată). Stiai ca alte persoane te vad cu 20% mai atractivă? Asta e pentru ca tu îți cunoști defectele si poate pentru alții nu-s asa importante.Nu trebuie sa-ti fie rușine pentru ca nu exista om care sa nu aibă măcar un defect(oricât de mic).Nu te mai uita așa de des in oglindă pentru ca nu ajută. Dacă iti cauți un prieten, caută unul care sa te aprecieze pentru cine ești si pentru cum te comporti, nu unul care te apreciază doar pentru cum arăți. Daca te consolează caută pe google poze cu cei mai urâți oameni care există, sunt sigură ca o să-ți schimbi părerea. Încearcă sa asculti si niște muzica pozitivă(sunt sigur ca ajută).O zi bună! happy

| MyNameisEduard a răspuns (pentru MyNameisEduard):

"Sunt sigur" (auto conectorul) (:

| JustaCarGuy a răspuns:

Frumusețea e tractoare. Dacă ai o inimă mare, that's all that matters. IMO. Dar din păcate... Oamenii au alte păreri, alte priorități. Nu contează cum ești ca persoană, daca nu arăți bine... Dar asta nu trebuie sa te descurajeze. Be happy with yourself, and you'll be happy forever. Take care!?