| alexutza222 a întrebat:

Sunt in clasa a 12a. Inca nu am terminat materia la romana la scoala.
Ma sperie ca vad atatia colegi care fac non-stop variante, nu invata ca mine lectiile.
Sa trec si eu direct pe variante fara sa mai invat ce nu stiu? O fi vreo problema cu metoda mea? Cat de importante sunt variantele?
Ce sfat de invatat mai dati?
Bafta tuturot la bac! Mersi de sfaturi!

Răspuns Câştigător
| Kitty a răspuns:

Eu am cautat pe site-ul lor subiectele din anii trecuti, si din vara si din toamna si am rezolvat partea I de exercitii la fiecare, cat si textul argumentativ. Trebuie sa stii bine care e structura lui si sa lucrezi pe diverse subiecte si o sa iti fie usor la examen. Am invatat ce era de invatat pentru partea I, am rezolvat variantele propuse, am facut si texte argumentative (vreo 10) iar pentru subiectul III am invatat comentariile. Dupa ce am luat vacanta, invatam, analizam cate un comentariu pe zi sau in doua zile. Apoi luam altul, apoi il mai repetam si pe cel din urma, si luam o foaie si incercam sa scriu ca sa ma verific daca am retinut. In general insistam pe inceput, ca eu aici aveam probleme. Daca nu imi aduceam aminte inceputul repede, atunci eseul meu ar fi fost compromis laughing. Cand m-am apucat de invatat comentariile, le aveam deja puse la punct, deci aveam rezultatul final, mai trebuia doar sa il retin.

3 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Poti sa incepi sa faci si variante, o sa te ajute foarte mult.

| AFR81 a răspuns:

Sa faci variante la matematica este foarte important, la romana nu prea. La romana esential este sa stii acele opere. La subiectele 1 si 2 eu zic ca orice elev cu minime cunostinte se descurca. Eu unul n-am rezolvat absolut nicio varianta inainte de exeman si, totusi, am luat 8.40. Eu zic sa continui sa inveti lectiile, iar dupa ce le-ai parcurs pe toate, daca iti mai ramane timp, fa si niste variante.

| KillaNoFilla a răspuns:

Variantele sunt pentru subiectul I.Pentru II si III nu trebuie sa faci variante.Eu zic sa faci si ceva variante.