| PsyhoChild a întrebat:

M-am gandit si vreau cand incepe scoala sa invat la romana si la mate lectiile dinainte cu o zi.Adica dupa ce imi dau cartile eu sa invat deja primele doua lectii.
Voi ati incercat metoda asta? Daca da este buna pentru a invata mai rapid si a lua numai 10? Trec in clasa a 8 a si mi-e frica de examen :d

6 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu stiu exact daca se va respecta programa, posibil sa fie sarite anumite lectii si te trezesti ca le-ai invatat degeaba. Invata strict pentru examen.

| Cristian0015 a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa te culci pe o ureche cum zic ceilalti si invata metoda e buna

| petru1asd a răspuns:

Indiferent daca merge sau nu, peste cativa ani o sa iti dai seama ca ai uitat aproape tot ce ai invatat si ca notele pe care le-ai luat oricum nu prea au contat. Cel mai bine cred ca e sa faci minimul necesar pentru a lua note suficient de bune ca sa intrii la liceul la care iti doresti.

Cred ca e mult mai productiv sa iti gasesti o pasiune si sa te gandesti la ce vrei sa faci dupa ce termini liceul.

Lucrurile invatate la scoala nu o sa te ajute sa-ti gasesti o meserie bine platita. Nu o sa te intrebe nimeni despre Eminescu cand cauti sa te angajezi. E important sa inveti sa te educi singur ca sa iti poti asigura un viitor bun.

| aXy99 a răspuns (pentru petru1asd):

E vorba de cultura generala!
Orice ajuta.

| petru1asd a răspuns (pentru aXy99):

Daca orice ajuta, atunci de ce sa nu inceapa sa invete si literatura universala sau orice altceva care nu se studiaza in scoli? Intr-adevar sunt multe lucruri care ne ajuta, dar nu avem timp sa le facem pe toate. Din cauza asta cred ca e important sa ne hotaram devreme in viata ce vrem sa facem ca sa putem sa devenim foarte buni la ceea ce ne place.

| aXy99 a răspuns (pentru petru1asd):

Ai ceva cu literatura laughing

Omul poate vrea sa invete la matematica sau chimie...