| ralucaralu a întrebat:

Sunt o persoana foarte pesimista. Voi pleca la mare in Bulgaria luna viitoare cu familia. Mama mea a adus vorba" daca patim ceva" si asta m-a afectat. Vad atatea lucruri cumplite la televizor si mi-e frica de accidente, incendii. Mi-e groaza sa plecam in vacanta, doar din cauza acelui"daca". Noi am calatorit destul de mult cu masina, am mers 3 zile continuu, dar nu stiu ce am patit acum. Mentionez ca increderea in propria persoana e aproape 0. Nu stiu ce sa fac. Ce ma sfatuiti? M-am saturat sa tot ma gandesc daca se va intampla ceva sau daca patim ceva.Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| gynutza_5762 a răspuns:

Gandeste-te in alta parte. la prietenele tale, la vakanta la care o sa iei parte(la ce lucruri o sa faci) la scoala, la baietilaughing)))))). in orice alta parte decat la drum. imagineaza-ti lucruri pe care te bucura sa stai cu gandul la ele. imaginatia este cea mai mare lume in care totul este posibil. zbori, knti pe o scea mare, faci vraji, schimbi trecutul, etc etc etc.)

funditabatting eyelashes?

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Schimbă'ţi gîndirea asta pesimistă pentru că nu îţi aduce nimic bun. Ţine minte că gîndurile noastre influenţează lucrurile care ni se întîmplă, deci dacă tu te gîndeşti numai lucruri rele, pur şi simplu le atragi fără să vrei, în schimb dacă gîndeşti pozitiv atragi lucruri pozitive, crede'mă că aşa e...asta e legea atracţiei.Deci,orice lucru căruia îi acorzi atenţie (energie), are tendinta sa crească.
Gîndeşte'te că va fi frumos, vei vedea locuri noi, te vei bucura de soare, peisaj, vei cunoaşte oameni noi...
Mai jos vei afla cîteva tehnici pentru a deveni optimistă:
http://www.andyszekely.ro/blog/anul-2007/exercitii-pentru-optimism

| Bogdanst a răspuns:

Mai bine mergeti cu avion, sau daca nu cu trenu.big grin
Si sa ai incredere in tine, si nu mai fi asa de pesimista big grin
Sa fi mai optimista tongue

| danielagoldica a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti faci o asigurare de viata. Daca se intampla ceva cei din familie vor incasa o suma frumusica.Deci poti fii fericita ca lasi ceva in urma ta.

| zuzugirl a răspuns:

Eu zic sa fii optimista pentru ca niciodata nu ai sa stii daca patesti ceva si daca e sa patesti ceva poti pati si acasa si oriunde asa ca mergi cu DUMNEZEU si nu fi pesimista ca poti pierde clipe placute din viata ta drum bun si fara superstitii