| mango_7272 a întrebat:

Sunth in clasa a8a si nu stiu la ce profil sa dau... pentru ca nu imi place deloc matematica si vr undeva unde nu se face matematica... puteti sa imi recomandati ceva?
eu vroiam sa dau la stiinte sociale sau stiintzele naturii... la aceste profiluri se face matematica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale si acum trec pe a 11.credema ca faci mate foarte usor...ai 2 ore pe saptamana dar ora de mate e ca si ora liobera ca profesorul nu te preseaza pentru ca stie ca nu dai bac din mate si nici nu ii materie importanta. Iar sin a 11 faci o ora pe saptamana, deci poti sa mergi linistita.si la Filologie(limbi straine)se face exact la fel ca la stiinte sociale.happy

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Se face matematica dar M2, adica ceva mai usoara.Si la bac se dau subiecte separate si sunt mai usoare. E mai dificil profilul stiinte ale naturii decat stiinte socialewinking

| TeoPT a răspuns:

Daca vrei sa ai optiuni mai multe cand iti vei alege pe ce sa te bazezi mai departe, daca vrei o meserie banoasa, daca vrei sa nu ai grija zilei de maine cand vei fi adult, iti recomand sa pui mana sa inveti matematicahappy

| Aηηy a răspuns:

Poti sa dai la filologie, nu prea se face mate. :*.

| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

Poți să dai la științele naturii, acolo se face foarte puțină matematică pentru că vei face medicină! Bună alegere!

| pengu a răspuns:

Buna.
daca nu vrei mate mergi la profilul uman, ori la filologie ori la stiinte sociale si umane. este foarte usoara matematica la stiinte sociale (2 ore/saptamana), iar la filologie din cls a 11a ai numai o ora pe saptamana (sau deloc, nu mai stiu exact).
baftatongue

| Gigiku a răspuns:

Du-te la filologie. Faci 2 ani mate, dupa ti-o scoate happy

| BlueDreams a răspuns:

Eu mai am un an de scoala generala insa deja m-am descis pentru un profil.Nu te duce la uman, stiintele sociale sunt plictisitoare, in plus umanul iti limiteaza facultatile si ai sa te trezesti in clasa a12a cu putine cunostinte exacte si putine posibilitati de a intra la o facultate buna.Cum iti spuneam am ales real-Stiinte ale naturii. E cel mai complex profil, faci cam de toate.Mate cam 4 ore pe saptamana, fizica 3, chimie 2, romana 4 si asa mai departe.In plus un profil de real iti deschide usile multor facultati.Nu neg ca din acest profil cam tot ies medici insa nu e musai.De exemplu eu vreau avocat, si desi ar fi trebuit sa aleg filologie pentru facultatea de drept, mi-am zis ca asta e mult mai bun.Succes!winking

| Sunshine_3662 a răspuns:

Nu stiu la stiinte sociale, la stiintele naturii de face matematica, nu ca la mate-info, dar se face. In schimb se face multa fizica, chimie si biologie- materii de real. Daca chiar nu-ti plave matematica, poti opta pentru un profil de filologie-romana, latina, literatura, psihologie. La filologie din clasa a XI-a nu mai faci deloc matematica. Iar in clasele a IX-a si aX-a cred ca o ora pe saptamana.

| mango_7272 explică:

Mai, eu stiu mate, dar nu imi place deloc.va mersi pentru raspunsuri.eu vr sa ma fac judecatoare sau sa ma bag in armatha. da oricum aleg stiintzele sociale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologie ca nu dai bacu la mate...acolo sunt sj eu