| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu este un om mai putin bun, e adevarat ca imi cumpara tot ce vreau dar se ia de mine din lucruri minuscule si ma bate chiar daca am 14 ani.Prima bataie mai serioasa a fost Craciunul asta cand acesta a zis sa il las pe frate-miu la calculator si eu am inchis calculatorul ca sa plece mai repede din camera fratele meu. Tata a venit si mi-a tras vreo 5 palme puternice una dupa alta si i-am zis sa ma lase in pace, dupa mi-a tras o palma de am ametit si mai apoi am ripostat si l-am impins deoarece nu mai suportam, dupa ce l-am impins m-a batut de era sa lesin.A doua bataie a avut loc in seara asta, pur si simplu nu inteleg de ce ii place sa ma bata in halul asta, eram pe calculator si aveam o sesiune de gaming cu baietii, eram chill si ma jucam, dupa cateva ore vine la mine si imi pune intrebari tampite la care nu aveam chef sa raspund, m-am enervat ca nu pleca si am dat pe mute ca sa nu il auda prietenii cum imi povesteste nu stiu ce rahaturi. El s-a enervat si mi-a dat pe unmute si m-a facut de rahat in fata colegilor mei. Am intrebat,, Ce ai? Du-te ma", acesta a zis ca sunt foarte obraznic si m-a luat la rost. Situatia devenise destul de intensa asa ca nu l-am mai ascultat si am inceput sa rad. A plecat din camera si dupa cateva minute cred ca avea chef sa ma bata sau ceva de genul si a revenit la mine in camera si m-a batut, am vrut sa ripostez sa il imping iarasi dar ar fi iesit un scandal.M-am ales cu cateva palme pentru ca i-am zis,, du-te ma". Jur ca nu mai suport si chiar as vrea sa fiu doar cu mama in casa dar din pacate nu e posibil.Ce as putea face ca sa ii provoc o durere pentru tot ce mi-a facut? Cine e de vina, eu sau el? Invat bine la scoala am media 9.50 si am un temperament chill.Nu cred ca ar mai trebui sa ma bata la 14 ani deoarece realizez deja ce scot pe gura si nu sunt o fire batausa.

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Pai cum de ce te bate? Daca tu faci pe dos cand iti zice ceva sau ii zici "du-te ma". Pur si simplu il scoti din sarite. Trebuie sa imparti si cu fratele tau computerul.
Oricum, problema principala nu e la tine. Problema e la el. Nu poti educa pe cineva prin bataie. Nu stiu unde a invatat el ca asa se rezolva o problema.
Uite ce zice un studiu, ca sa iti faci o parere
1 din 2 părinţi (51%) cred că lovirea este pentru binele copilului;
• 1 din 10 (10%) consideră că lovirea apare din cauza copilului; • 8% ar lovi copiii dar nu ar vrea ca acest lucru să se afle;
• 8% invocă motivaţii religioase;
• 6% lovesc copiii gratuit, fără motiv;
• 5% afirmă că ar lovi copilul pentru că toată lumea face la fel;
• 3% se simt foarte vinovaţi după ce lovesc;
Peste 90% cred că violenţa este doar atunci când lovirea provoacă vânătăi şi cicatrici

| skianf8saob a răspuns (pentru aimullah123):

Normal ca mi-a parut rau ca i-am zis,, du-te ma" si am constientizat asta si voiam sa imi cer scuze dar dupa 5 minute a venit la mine sa ma bata. nu inteleg de ce apeleaza la violenta pentru ca atunci cand imi zice sa fac ceva, fac.Problema mea e ca ma bate prea tare, uneori ma simt ca si cum as fi intr-un ring de mma.Si de la faza cu frate-miu si cu calculatorul am inceut sa ma comport mai frumoa cu el. Eu vreau sa evit cat mai mult conflictele cu tatal meu dar uneori mi se pare imposibil.

| aimullah123 a răspuns (pentru skianf8saob):

Te inteleg.
Ai putea lua legatura cu un psihoterapeut si vei intelege mai multe.
Iti va spune si cum ar fi indicat sa reactionezi in acele situatii.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa a fost crescut si crede ca meriti sa patesti ca el

| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Îmi pare rău să aud că treci prin așa ceva. Mama ta ce spune despre asta? Îi este și ei frică de tatăl tău, sau doar cu tine este violent? Nu ar trebui să existe violență în familie indiferent de ce vârstă ai avea. Nu trebuie să te gândești la răzbunare, nu trebuie să devii un om rău pentru că el este așa. Fi opusul a tot ceea ce trăiești. Poate poți discuta cu cineva de la școală, sau chiar la poliție dacă nu înțelege de vorbă bună. Încearcă să nu îl provoci cu nimic. Ar trebui să meargă la un psihanalist, dar cu siguranță nu vrea. Discută cu mama ta și găsiți împreună o soluție, să vorbească cu el, să îl calmeze.

| skianf8saob a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Mi-a povestiti mama ca atunci cand era la inceputul casniciei a avut probleme cu el. In 2019 tin minte ca i-a dat o palma in fata mea si a fratelui meu cand mi-a luat apararea.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru skianf8saob):

Cum tu ții la mama ta și nu vrei să o superi, așa și mama ta trebuie să țină la voi și să vă apere, să facă tot ce îi stă în putere să vă protejeze. Serviciul tatălui este mai important decât proprii copii!?

| Vikaa a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Din pacate asa e in multe familii, tati care nu isi pot controla mania si sunt adevarate bestii, iar mamele nu au ce sa faca decat sa rabde, multe femei ce au copii nu pleaca cu gandul ca nu o sa aiba ce le pune pe masa copiilor, putine mame care sa ia initiativa.Din pacate, in Romania ar trebui sa existe centre care sa ajute mamele cu copii sa iasa din astfel de situatii.

| Ineys a răspuns:

Mama ta ce parere are? De ce nu suni la protectia copilului?

| skianf8saob a răspuns (pentru Ineys):

Spune sa il ignor

| skianf8saob a răspuns (pentru Ineys):

Tatal meu e politist si odata am vrut sa sun la protectia copilului, mama a zis ca e posibil sa isi piarda serviciul din vina asta si eu pentru ca o iubesc pe mama si nu vreau sa ii fac probleme prefer sa nu sun

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Osneros a răspuns:

Cred ca cel mai bine pentru tine ar fi sa lasi de la tine, sa faci cum spune, cel putin pana mai cresti. Cand crezi ca ii poti face fata fizic si inca incearca sa te bata, ii spui frumos ca-i rupi gura daca se atinge de tine.

| Mandeliu a răspuns:

Salut!

In cazul tau, solutia sigur nu este sa o dai pe protectia copilului, deoarece orice rau se intampla alor tai se va revarsa direct si indirect asupra ta.

Singurul lucru la care ma pot gandi ca il poti face este efectiv sa ii fii la picioare, ca sa zic asa, macar cat esti in casa cu el, faci ce zice, iar cand nu se poate, incerci sa explici de ce nu, de preferat intr-un ton al vocii neutru, ca sa nu ii oferi nici un motiv sa porneasca un scandal. Daca vezi ca nu ai cu cine, faci cum zice el si aia e. Cat esti in casa cu el, joci dupa regulile lui, nu ai ce sa ii faci fara sa iti faci rau singur.

| Iuliana9864 a răspuns:

Are un servici foarte greu, din punctul meu de vedere, și tatăl meu este polițist, are o răspunde re mare, e sensibil, nu are cu.i sa i se descarce, vine acasă și se răsfrânge pe familie tot stresul, toată oboaseala, are stresul până la pământ. Asa e și situația mea cu tatăl meu, tatăl meu se răzbuna pe sora mea, pe mama mea, când nu se lua de noi spărgea farfurii. abia așteaptă sa iasa la pensie. Ei fac testul psihologic la 3 luni, dar nu este suficient, au nevoie de multă odihnă și relaxare, au alarme noaptea sau ziua trebuie sa finala locul de munca cand îi cheama.
Nu sunt înțeleși de sefi, cade vina pe ei, îi pedepsește șefii mai mari, le scade din salarii, primă..pentru că ei au o răspundere și de aia îi scote devreme la pensie, la 50 ani, numai fac față sunt foarte obosiți, de aceea eu te sfatuiesc
când vine tatăl tau la tine și iti pune tot felul de întrebări încerca să îl eviți, te furișeazi usor si pleci din fața lui, te întâlnești în altă parte, afara cu prietenii tai, personal, sa nu aibă motive sa se i-a de tine, dacă te găsește tot timpul în același loc, iti caută motive, sa poata sa se descarce de stresul acesta, are un servici foarte obositor. înțelege-l și pe el mai mult ca o sa fi și tu tată.winking