| geronimo12 a întrebat:

Te ajuta cu ceva in viata teorema lui Pitagora?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Matematica nu e inutila. Te invata sa gandesti logic, sa faci niste conexiuni si sa calculezi mult mai usor unele lucruri. Teorema lui Pitagora te poate ajuta de exemplu in niste proiecte ingineresti, e utila si practic nu numai pe hartie, desigur daca vrei sa urmezi o astfel de cariera.
Scoala este strict pentru cultura generala pentru ca ai nevoie sa stii cate putin din toate (poate pe viitor vei fi intr-un cerc de oameni si se discuta despre ce a scris Bacovia si tu te vei simti prost ca nu ai habar nici cine a fost pentru ca nu te-a interesat in liceu), iar din materiile alea iti alegi tu un domeniu care te atrage si continui sa il studiezi la facultate, sau nu neaparat la facultate ci in viata pe cont propriu si poti face si bani din asta. Cred ca ai inteles ideea.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Chiar daca acum ti se pare inutila. Vei vedea cu timpul ca multe invatate in scoala sunt folositoare dar va fi prea tarziu. Asa ca incearca sa le acorzi de acum importanta cuvenita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Viața dtale și a noastră a tuturor se bazează pe înțelegerea lumii care este accesibilă oamenilor prin limbaje simbolice, dintre care unul este matematică. Ca dta să poți utiliza azi un PC, ca să pui aici un mesaj, milioane de gânditori printre care și Pitagora a pus
o temelie la această înțelegere. Dta. când întrebi, te ajută, întrebi și pentru tine. Oare te ajută? Să te ajute la ce? Să faci bani? Să știi să te porți cu o fată? Nu la astea nu te ajută. Dar ca să poți să trăiești printre oameni, ca să nu fii un simplu robot, consumator de bunuri distracții și momente de fericire ieftine și trecătoare, va trebui, cu toate că nu este obligator, să îți pui mintea la contribuție, să gândești logic, să faci ordine în viața ta, începând cui mintea ta, mult mai mult decât reușește un cimpanzeu sau un papagal. Pentru aceasta, studiul elementelor matematicii te învață să gândești logic, să faci construcții logice tot mai complicate, să transpui apoi ideile în tehnologie, și să creezi apoi lucruri tot mai minunate, așa cum este PC-ul sau telefonul tău mobil sau tableta de pe care comunici acum cu TPU. Teorema lui Pitagora și mii de alte teoreme sunt la baza acestor construcții minunate. Ca să fii în stare să construiești și dta asemenea lucruri, de aceea ești la școală, nu ca să te plictisești în bancă, să trimiți bilețele la colega din spate, să fumezi la WC și să aștepți să vină vacanța, să scapi, de parcă ai fi închis la Alcatraz. Matematica este frumoasă dacă profesorul de mate o iubește și el, dacă nu te obligă să înveți pe de rost, dacă reușește să îți arate frumusețea, miracolul din spatele fiecărei formule, care sunt frumuseți și miracole ale minții omenești și ale minții tale de asemenea.

| Rd79 a răspuns:

Wtf, numai raspunsuri de genul: "Scoala e utila ca asa zic eu", dar nici unul nu raspunde la intrebare. Si tu dai si funda...

Teorema lui Pitagora este foarte folositoare in viata reala. Te ajuta de exemplu sa afli distanta intre doua puncte, daca le stii coordonatele.

| CminHonaS a răspuns:

Daca tu intrebi asta ca sa demonstrezi ca unele lucruri invatate la scoala sunt inutile sa stii ca nu ai ce face si ca trebuie sa le faci, la fel ca toata lumea...Nu intelege gresit, nu tot ce se invata la scoala e inutil, nici pe aproape. Sunt foarte multe chestii importante pe care le inveti la scoala, dar teorema lui pitagora nu este unul dintre ele dupa parerea mea