| Stefany23 a întrebat:

Toata lumea imi spune sa imi schimb comportamentul.Colegele mele mi -au zis de ce nu am haz, ca sunt prea serioasa.Intr -o zi, eram doar fetele in clasa.Aceste faceau combinatii,adica "tu esti cu baiatul acela" si fetele care erau in plus li se gasea un alt baiat din alta clasa, etc. Dupa aceea erau toate fetele, in afara de mine(combinatiile se faceau la tabla).O colega zicea:acestea sunt combinatiile pentru fetele cu haz.Acea colega venise la mine si imi zise:"De ce nu ai haz?"La ora de sport(sunt bata la aceasta materie) toti fac glume, etc., profesorul nici nu ma baga in seamna parca n-as exista(se comporta cu mine cu foarte multa seriozitate). Profesorul de sport le zice colegilor mei ca le da note mici(adica 3 sau 2, depinde), dar nu le da. Dupa aceea, iar glumesc parca nimic nu s -ar fi intamplat.Intr-o zi,era in "Scoala altfel", am mers la un rau, la picnic cu clasa.Ne-am distrat, am ascultat muzica.Eram murdari pe maini si dna. diriginta ne-a zis sa ne ducem la acea garla sa ne spalam.Tot acea colega care facea combinatiile la tabla si zice ca de ce nu am haz,s -a dezbracat in fata baietilor,avea doar lenjeria intima. Dupa acea s -au dezbracat toate fetele si baietii, in afara de mine, 2 fete si 2 baieti.In rest toata clasa se juca cu apa.Si ma mir cum colegele mele au avut curaj sa se dezbrace in fata unor baieti, pana la urma daca as fi fost in locul lor mi-ar fi rusine.In acest timp, doamna diriginta vorbea l a telefon.Cand a vazut ce s a intamplat, i-a certat pe colegii mei. Dupa acea o alta colega imi zicea de ce nu m-am dezbracat si eu si ca nu stiu sa ma distrez.Pe drum, doamna diriginta ma intrebase daca m-am distrat si eu macar putin.Pe ceilalti nu i-au intrebat, doar pe mine.Colegii mei zic :Ai inceput sa plangi? O chemi pe maicata? Imi mai zica ca am un telefon mai mic cat palma mea, ca sunt de moda veche.Sunt unii colegi care erau timizi, nu aveau tupeu si colegii mei se comportau la fel ca si in cazul meu.Acum acei colegi au prins tupe si ceilalti se comporta frumos cu ei.Mama mea zice ca tupeul strica, dar in acelasi timp zice ca nu scot 2 cuvinte si ca stau ca muta.Un profesor mi -a zis ca sunt speriata de bombe, unii vor sa se imprieteneasca cu mine, dar dupa aceea ma fac nebuna si zic ca eu am vrut sa ma imprietenesc cu ei.Un profesor mi -a zis sa am mai mult tupeu si ca sunt speriata de bombe.Toata clasa a ras de mine atunci.Un coleg imi zicea ca eu ma imbrac ca la SeconHand.Mi am intrebat colegele daca ma imbrac ca la SeconHand si ele au zis ca da si sa -mi schimb stilul vestimentar.Am un dulap plinc u haine, dar la scoala trebuie sa vii in uniforma si asa vin si eu.Pana la urma,sunt colegii mei,ama mandresc cu ei,ii iubesc,am amintiri frumoase si uneori putin mai frumoase,si uneori chiar imi zic buna,ce mai faci,dar nu mai vreau sa mai aud chestii de genu:esti serioasa,citesti numai carti,nu ai viata sociala, nu stii sa te distrezi, esti de moda de veche.Cum sa fac sa nu mai fiu asa? Chiar vreau sa fiu vazuta ca fiind o fata normala, sociabila si cu mult haz.Cum fac sa fiu vazuta asa?

Răspuns Câştigător
| Cris988 a răspuns:

Bună, Stefi şi Crăciun fericit! Aşa eram şi eu în adolescență, timidă, tăcută şi mă supăram repede. De aceea eram luată în râs( Ăsta nu e un motiv ca persoanele diferite să fie ridiculizate, să se râdă de felul cum se îmbracă, să fie respinse, umilite(bullying).Cu timpul m-am schimbat, nu pot să zic că nu mai sunt timidă deloc, dar parcă am mai mult curaj. Tu trebuie să lucrezi la încrederea în tine, să nu îți mai pese aşa mult ce zic alții. Se vede că eşti mai matură, nu trebuie să copiezi tot ce fac colegii. Fii prietenoasă, distrează-te, dar până la o limită. (O stabileşti tu). Profesorul a procedat greşit, umilindu-te în fața colegilor. Probabil voia doar să te facă să fii mai îndrăzneață, dar ăsta putea fi un motiv pentru colegi să fie și mai "răi". Unii încurajează bullying-ul indirect.

| Stefany23 explică (pentru Cris988):

Multumesc pentru sfat! Craciun fericit!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Asa e personalitatea ta si educatia pe care ai primit-o de acasa. N-ai ce sa schimbi la tine, doar incearca sa intri si tu in discutii, sa glumesti, etc. Nu trebuie sa te dezbraci sau sa faci ceva ce te face sa te simti inconfortabil ci doar sa razi si tu cand ti se pare ceva amuzant sau sa spui glume sau comentarii amuzante in acord cu situatia.

| Stefany23 explică (pentru Adry05):

Multumesc si sarbatori fericite!

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa de incredere in tine te face asa serioasa.
Iesi la tabla, fii activa in clasa, invata bine la toate rele si usor usor vei deveni populara si placuta de toti colegii.

| danay72 a răspuns:

Faptu, ca esti serioasă, nu înseamnă că e rau acest lucru. Apoi, faptul că ești diferită de ei când fac lucruri greșite, arata ca ai caracter și curaj să nu te lasi influențată. Nu ii baga in seama. Continuă să fii tu însuți și fa -ți prieteni persoane care sunt serioase ca tine. Nu uita ca prieteniile rele strica obiceiurile folositoare, de aceea nu iti cobora standardele doar pentru a fi plăcută unor copii care nu te merita.

| munteanuionvictor a răspuns:

Poți să te schimbi cu timpul. Din cauză că sunt colegii tăi, ar trebui să devii ceva mai îndrăzneață. Primul pas este să ai un cerc restrâns de prieteni. Cu cei apropiați e mai ușor să fii sociabilă.

| Stefany23 explică (pentru munteanuionvictor):

Multumesc pentru sfat!

| Livi2010 a răspuns:

Bună!
Parcă m-ai descris pe mine când sunt la școală, dar acasă și cu prietenele sunt tare glumeațăwinking. Așa sunt și eu, nu am nimic în comun cu mai toți și unii parcă sunt nebuni. Cu timpul mi-am dat seama că nu trebuie neapărat să am prieteni buni în clasă nici chiar prieteni. Vorbesc cu ei în pauze, dar eu am prietenele mele cu care am o groază de lucruri în comun.
Ideea e că trebuie să fi tu însuți și să nu-ți pese de ce spun alții despre tine. Aceasta ești tu și dacă nu le place e pierderea lor. Încearcă să le dai replici atunci când vin la tine să te necăjească și după un timp nu vor mai avea curaj. Cum doamna noastră dirigintă a spus,, Răutatea e mână în mână cu prostia’’.
Sper că ți-am fost de ajutor, cu toate că am întârziat cam mult!

PS: Și mie îmi spun profesorii că sunt speriată de bombe și să am mai mult tupeu?