| DavidutzAgache694 a întrebat:

Toate cuvintele care le aud în jurul meu le fosesc și eu la momentul potrivit, este greșit în asta? Mi am format o personalitate din ceea ce auzeam de la oameni și le spuneam pe același ton și aceiași voce. Ma macină gândul asta ca nu as putea avea o personalitate ca fiecare om din jurul meu...

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut, tu cumva copiezi comportamentul celor din jurul tau, numai este o chestie de personalitate cat pare ceva 'patologic'

toate intrebarile tale au legatura cu acest copiat a celor din jur https://www.tpu.ro/utilizator/abksfj/intrebari/

cred ca ti-am recomandat deja faptul ca un medic sau psiholog, te pot indruma pe o cale buna in acest sens!

tu macar esti asumat, multi de aici se dau ceea ce nu sunt si nu recunosc faptul ca nu sunt oameni capabili! ci se dau cine nu sunt.
tu tinere nu te dai ceea ce nu esti deci poti fi ajutat!

| dullcat a răspuns:

Inca de cand suntem bebelusi auzim cuvinte si ii imitam pe cei din jur, indeosebi pe parinti, ca doar cu ei intram in contact cel mai des.Asa functioneaza vocabularul, limba, auzi in jur, intelegi ce inseamna si apoi folosesti in contextul potrivit. Daca nu aveai personalitate nu ai mai fi pus aceasta intrebare aici.Ai multe intrebari care denota asa o mica criza de personalitate, in legatura cu tine esti tu.Te sfatuiesc sa mergi la psihologul scolii, ca sa iti devina mult mai limpede de unde a pornit aceasta criza, sa intelegi factorii declansatori si apoi sa o rezolvi.Bafta.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Nimeni nu are o personalitate de aceea de care crezi tu, toti ne "copiem" unii pe altii intr-o anumita masura. Cat despre partea cu cuvintele, asa se dezvolta vocabularul!