| Angel001 a întrebat:

TPU am mare nevoie de ajutor,e vorba despre clasa mea de la liceu,bine... Eh eu sunt o fata destul de introvertita(retrasa) nu am fost de la inc. In aceea clasa,abia dupa o luna dupa ce a inc. Scoala,a trecut timpul m-am imprietenit cu câteva fete,dar restul clasei Este o fata care se ia de mine,mă împinge si altele,mereu i-am ajutat când am putut(teme) atunci eram buna pentru ei,dar acum ma cred paracioasa la diriga,cas rea,paracioasa, si am sa o patesc eu in cei 4 ani de zile care mai sunt
Eu. Simt doar ca nu mai pot,eu mereu stau in banca mea si ascult muzica,iar când ies,mă duc ori pe hol,ori magazin,ori baie,cum Doamne iarta-mă mă cred ei asa? Deci îmi vad de treaba mea Si nu mai pot sincer,ce sa fac? Nici la diriga nu ma pot duce Ce sa-i zic "Doamna colegii cred ca eu îs paracioasa"
Nici nu îmi pasa ce fac ei clasa,nu cred ca e normal ca un om sa planga in fiecare noapte cu muzica si telefonul(eeu) sunt prea sensibila,mă ia plânsul prea usor Dar nu mai pot,nu mai vreau tristete,as vrea doar o picătură de fericire(bine scuzați-mă stiu ca am scris prea mult dar ma iau intepaturi la inima si crampe la stomac puternice de la nervi) bine deci ideea e ca colegii mă cred o paraciosa (ah da stau in prima banca la catedra dar nu vb cu profii sau diriga nicioadata) si îmi vor raul, eu ce sa fac?! Sau sunt fără speranta? (fără jigniri va rog)

Răspuns Câştigător
| Denisadraguta a răspuns:

Nu esti fara speranta scumpo :* Incearca sa fii mai rea sau macar sa pari. De de exemplu cand se mai iau de tine sa te uiti foarte urat la ei si sa razi. Si sa le dai dreptate. Da stiu ca suna ciudat dar nu dreptate in sensul in care crezi tu. De exemplu cand iti mai spun ca esti rea incepi sa razi si le spui ca daca esti rea sa stea departe de tine. Si daca te mai ameninta le spui ca abia astepti. Nu arata ca iti este frica pentru ca si atunci cand taci ei cred ca iti e frica. Lasa-mi mesaj in privat si o sa iti dau fb meu sa te ajut. Te pup :*

| Angel001 explică (pentru Denisadraguta):

Multumesc,deci pana la urma trebuie să-i infrunt, e o poveste mai lunga dar nu pot spune atâtea pe TPU, oricum mersi

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca vrei "sa culegi mierea"( a se intelege:prietenia/stima/aprecierea colegilor), NU "rasturna stupul"(a se intelege:nu-i intoarce impotriva ta)!

Observ ca raspunsurile primite descriu "tehnici"de rasturnare a "stupul "! Presupun ca banuiesti care vor fi consecintele firesti: zeci, poate sute de alte "intepaturi"!

Exista alte "tehnici" care, daca le aplici cu toata daruirea(din tot sufletul!), vor avea doar urmari pozitive ----vei avea succes, influenta si multi prieteni!
Deci:
1.ZAMBESTE(din tot sufletul!)--- cum nici tie, nimanui nu-i place sa fie in preajma unei figuri mohorate, plictisite, furioase, dispretuitoare etc. Toti ne simtim confortabil langa o figura calma, deschisa si zambitoare!
2. AJUTA( din tot sufletul si dezinteresat!)cand ti se cere, explicit, acest ajutor.
3.NU critica, NU reprosa---imagineaza-ti ca reprosul sau critica sunt ca niste porumbei calatori care se intorc mereu acasa! Cand cineva greseste incepe prin a-i spune:"stii, eu am o alta parere, dar s-ar putea sa gresesc!--- hai sa analizam impreuna!"
4. EVITA disputele/certurile ---- decat sa fii "muscat", te dai la o parte din calea unui "caine"! Este mai intelept, asa!
5.LAUDA si aproba cu sinceritate(evident, cand este cazul!)---nu pierzi, ci castigi simpatie! Toti oamenii au nevoia sa fie laudati---gandeste-te cat de bine te simti tu, dupa o lauda sincera!

succes si numai bine!

| Dima_Alexandru_1994 a răspuns:

Iati inima in dinti inarmeazate cu tupe daca te lasi "calcata in picioare" treaba asta o sa continuie mult timp de aici inainte cand se mai iea de tine iate si tu de ea platestei cu aceiasi moneda, si daca nu merge asta...fa-ti un iubit si el te va apara iar daca vrei vreun sfat da-mi ad la Id skype/yahoo dima_alexu94 si te voi ajuta cu sfaturi oricand laughing viata e frumoasa nu se merita sa suferi din cauza unor copi frustrati laughing