| ZaraZaraPerlin a întrebat:

TPU,mâine dau test la Algebră din Ordinea Efectuării Operaţiilor şi nu mă pricep! Îmi puteţi explica vă rog? Declar că nu este o temă ci am nevoie de ajutor!

Răspuns Câştigător
| AncaDelia15 a răspuns:

Pai,intr-un exercitiu se rezolva mai intai puterile [ se numesc operatii de gradul I ], apoi inmultirea+ impartirea [ in ordinea in care sunt, exp : 2x3:6 { Mai intai inmultirea si dupa impartirea, in cazul asta }, care sa mai numesc si operatii de gradul II ], iar in final, adunarea si scaderea.Mai jos ai un exemplu :
a) 23 x 40 : 10 = 920 : 10 = 92. Nu ti-am dat cu puteri caci nu pot pune cifra de sus... Sper ca te-am ajutat. Mult succes maine! :*