TPU si Fundatia Calea Victoriei te invita la concurs

Pentru ca stim ca vremea mohorata de afara nu va da nici voua un mare chef de viata, ne-am gandit sa va "revitalizam" putin cu un nou concurs!

Si pentru ca noi credem ca alimentatia sanatoasa trebuie sa devina un obicei si nu doar un mijloc pentru a slabi cateva kilograme, premiul consta intr-un loc la ATELIERUL DE NUTRITIE: “Suntem ceea ce mancam” din cadrul Fundatiei Calea Victoriei. Acesta va avea loc  in  data de 18 Noiembrie in Bucuresti si va fi sustinut de Ruxandra Plesea, nutritionist si medic specializat in diabet, nutritie si boli metabolice.

Acest atelier este un ghid pentru persoanele care s-au hotarat sa manance sanatos, dar nu stiu de unde sa inceapa pentru a-si dezvolta o nutritie echilibrata si de buna calitate.

In ziua de astazi, avem foarte multe optiuni in alegerea alimentelor pe care le putem consuma, insa multe dintre ele sunt manufacturate pornind de la substante chimice in totalitate. In epoca moderna, calitatea nutritionala a alimentelor pe care omenirea le-a cunoscut de-a lungul timpului are mult de suferit.

Raspunderea pentru aceasta stare de fapt nu o poarta doar industria alimentara sau supermarketurile, ci si consumatorul. Starea de sanatate si forma siluetei noastre depind de alegerile alimentare si de obiceiurile pe care le adoptam si dezvoltam, in functie de gradul nostru de informare.

In cadrul acestui atelier de nutritie, invatam cum sa facem alegerile corecte si cum sa navigam prin marea de informatii referitoare la hrana, aflam de unde trebuie sa incepem atunci cand vrem sa mancam sanatos si unde trebuie sa ajungem. Fiind corect informati, putem folosi mancarea in avantajul nostru si ne putem atinge potentialul maxim de sanatatate, frumusete si stare de bine.

Structura atelierului:

Cursul 1: Notiuni de fiziologie – cum se realizeaza digestia; ce este metabolismul si ce sunt nutrientii; rolurile si sursele de lipide, carbohidrati, proteine; importanta si sursele de vitamine si minerale.

Cursul 2: Detoxifierea – definirea toxinelor; alimentele si obiceiurile de viata ce sustin procesele proprii de detoxifiere ale organismului.

Cursul 3: Alcatuirea dietei pentru silueta visata – motivatie; abordare psihologica; dieta de slabire; imbunatatirea comportamentului alimentar.

Cursul 4: Personalizarea dietei fiecarui participant in functie de stilul de viata, starea de sanatate si preferintele culinare.

Ce inveti si care este efectul unui astfel de atelier, poti citi aici: https://www.facebook.com/notes/fundatia-calea-victoriei/ce-faci-ca-sa-te-hranesti-sanatos/793083900745211

Ce trebuie sa faceti pentru a putea castiga?

Nu trebuie decat sa ne spuneti care sunt regulile pe care le respectati voi pentru o alimentatie sanatoasa, iar cel mai bun raspuns va fi premiat de noi cu un loc la acest atelier inedit de educatie alimentara.

Concursul se va desfasura in perioada: 4.11.2016-11.11.2016, iar castigatorul va fi anuntat vineri, pe data de 11.11.2016.

Mult succes!

Mai multe detalii despre atelierele si cursurile Fundatiei Calea Victoriei gasiti aici.

UPDATE: Castigatorul invitatiei este Softe. Rugam castigatorul sa ne contacteze printr-un mesaj privat.

Multumim tuturor pentru participare!

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

O iniţiativă lăudabilă. Cred că este un subiect, căruia trebuie să se acorde mai multă atenţie.

Aş mai adăuga, pentru cei care doresc să se hrănească echilibrat, că le poate fi util şi site-ul http://cronometer.com unde îşi pot calcula consumul zilnic de vitamine, minerale, proteine, grăsimi, carbohidraţi, etc. şi pot face modificări în alimentaţie, pe unde e nevoie.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pentru o alimentatie sanatoasa consider ca trebuie sa mananci cat mai diversificat posibil: fructe, legume, carne, peste, lapte etc, nu prea mult la o singura masa, sa nu mananci prea sarat, prea dulce, sau prea condimentat, si sa bei multe lichide. "Gustarile" ar trebui sa fie niste fructe proaspete, nu dulciuri pline de tot felul de chestii care pun sanatatea in pericol.

| Softe a răspuns:

Pentru a avea grija de sanatatea mea am decis sa respect urmaroarele reguli:
-sa am o alimentatie diversificata
-sa consum multe fructe si legume
- consumul zilnic de lapte si produse lactate
-putine alimente care au un continut ridicat de grasime
-sare si zahar cu masura
-2L de apa zilnic
-sa nu ma grabesc cand mananc
-practicarea unui sport intens (polo).

| TPU.ro explică (pentru Softe):

Felicitari! Ai castigat invitatia la ATELIERUL DE NUTRITIE: "Suntem ceea ce mancam" din cadrul Fundatiei Calea Victoriei. Asteptam un mesaj privat cu informatiile tale personale pentru a iti putea trimite premiul. :-)

| anonim_4396 a răspuns (pentru TPU.ro):

Https://www.tpu.ro/......ba-contul/

| AndreeaCr a răspuns:

Consider ca mesele regulate si in cantitati mici sunt foarte sanatoase, consumul de minimum 2 litri apa pe zi si respectarea unor reguli minime de asociere a alimentelor (nu mananc carne cu cartofi, paine, branzeturi, includerea legumelor la fiecare masa si langa orice fel de aliment).