| anonim_4396 a întrebat:

TPU va rog ajutati-ma...incerc de fiecare data sa fac totul perfect sa fie bine si sa nu aud discutii(ma refer la familie), invat bine, imi ascult parintii dar sunt unele lucruri pe care refuz sa le fac si ai mei ma cearta in continuu reprosandumi ca ei fac sacrificii pentru mine ma simt groaznic...parca totul se intoarce impotriva mea crying nu mai pot crying va rog spuneti-mi ce sa faccrying crying
MENTIONEZ CA MAMA A MURIT LA 7 ANI SI TATA LA 9 ASA CA SUNT INFIATA DE O MATUSA(parintii mei sunt foarte severi de ex numi dau voie sa ma duc in parc cu fetele.trebuie sa stau acasa)

Răspuns Câştigător
| Smile_9049 a răspuns:

Ioana si JBStandsForMe au dreptate, insa va fi destul de greu sa o faci.Am fost si eu intr-o situatie aproape similara, trebuie doar sa spui ceea ce crezi, pentru ca trebuie sa iti dea dreptate, caci o ai.Doar incercati sa cadeti de acord asupra unor lucruri.Eu am primit mult mai multa libertate o data cu trecerea anilor si o data ce le'am spus ceea ce cred, insa trebuie sa ai grija si cu cine umbli; adevarul e ca lumea e plina de tentatii, mult succes in a le face fata happy

3 răspunsuri:
| JBStandsForMe a răspuns:

Explica-le ca a fost decizia lor sa te adopte si ca tu faci tot ce poate un copil extraordinar sa faca. Insa pana la urma nu esti automatizata. Esti om si trebuie sa iti traiesti viata.
Spune-le ca apreciezi faptul ca te iubesc si ca si tu ii iubesti, apreciezi ca au grija de tine si fac atatea sacrificii. Insa daca iesi in parc nu inseamna ca o sa te razvratesi impotriva lor.

| RoxyLove_5389 a răspuns:

Intelege si tu ca ei fac asta ca sa te protejeze fiindca te iubesc si nu vo sa ti se intample ceva rau\

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa te autoincurajezi...scumpa mea tu crezi ca daca vei sta acolo si vei plange in continuu crezi ca te va ajuta? nu
la un moment dat vei simti ca nu mai poti sa mergi mai departe si s-ar putea sa faci niste greseli pe care sa le regreti mai tarziu
imi pare sincer rau pentru ce ti sa intamplat...incearca sa vb cu ai tai sa le explici ce iti place si ce nu.bafta