| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa fac prezentarea unei carti in fata clasei si nu stiu ce carte sa aleg. Vreau sa fie o prezentare atat apreciata de profesoara cat si de colegi. ma exact sa fie si interesanta dar si profunda sau psihologica. sau ceva de genul asta.
O idee care mi se pare buna dar nu pot din anumite motive ar fi Mizerabilii de victor hugo... va rog ajutati-ma cu niste idei.

Răspuns Câştigător
| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Alchimistul de Coelho.

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu am inteles cine te opreste sa prezinti ultima ta carte citita, care are si tema cautata!

| dydy21 a răspuns (pentru neutrino):

Pentru simplul motiv ca am o tema si vreau sa o fac. Ne-a cerut sa citim o carte si sa facem o prezentare in fata clasei, iar eu asta am de gand sa fac. Daca vrei sa ma ajuti o faci, in caz contrar nu stiu de ce ai mai intrat aici.

| GabyB94 a răspuns:

Ce clasa esti? Asa ti-am putea sugera chestii, dar daca iti alegi ceva prea greu ori nu intelegi nimic (nici tu, nici altii), ori nu te crede profa ca tu l-ai facut.

| dydy21 a răspuns (pentru GabyB94):

Sunt clasa a 11-a. Am citit si opere mai grele. Am citit in cautarea timpului pierdut de proust si divina comedie de dante si am inteles destul de bine operele. Pentru ca am avut de facut cateva fise la ele iar profesoara le-a apreciat.

| GabyB94 a răspuns:

Pacat ca toti profii cu un pic de minte stiu de regielive tongue

Raspuns la intrebare: daca vrei sa le faci o favoare tuturor alege ceva din ce se da la bac: Ion, Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, Padurea spanzuratilor, Enigma Otiliei etc.

Daca nu Orwell 'Animal Farm'

| Coşeriu_Cezar_1994 a răspuns:

Pe http://www.regielive.ro/ ai referate de care nu stiu multi:)

| dydy21 a răspuns (pentru Coşeriu_Cezar_1994):

Nu vreau referate... vreau carti bune pe care le-ati citit si mi le recomandati si mie sa le citesc...

| Alexandra_Maria_1993_nbcm a răspuns:

,,Singur pe lume'' de Hector Malot, ar fi buna cartea dar are 398 de pagini, nu ai timp sa o citesti. Sau Masca Neagra de Xavier de Montépin dar si asta are 366 de pagini... Sper ca ai timp sa citesti una dintre ele, sau incearca sa cauti rezumat daca e big grin