| carinnutza a întrebat:

Uitati :2 prietene de la mine din cls sau impreietenit cu 3 baieti de varsta noastra (14) si m`au luat si m`au bagat si pe mine in grup. ne-am petrecut revelionul impreuna si a fost tare. Cu totii sau purat foarte frumos cu mine. A dou zii iar am iesit cu ei si una dintre colege incepuse sa vorbeasca cu cealalata despre mine la ureche. Si m`am simtit putin prost.Pe urma incepuse sa fie frig si cica cu un tupeu la mine ca sa mergem la mine in bloc. Incepe sa o ia in brate poe aceea colega si pe mine sa ma excluda putin. M-am simtit prosty. Acum. nu ma mai baga ins eama asa de mult pe mess, si pe mess cand vorbvea cu unul dintre baieti facuse o gluma chiar proasta despre mine. M-au intrebat daca ies azi, si le-am spus ca da. deci nu stiu cum sa ma comport cu cele doua fete si cu baietii in caz ca incep sa faca ceva misto. nu stiu cum sa le dau peste nas. ( chiar vreau sa ies sa le arat ca nu sunt aceea pers pe care ei o cred slaba si pot face ce vor cu ea). app eu cu aceea fata eram bune prietene si ne spuneam totul dar de cand a inceput sa se impacxe cu cealalata nu ma prea mai baga asa de mult in seama cumn o facea inainte. astept raspuns. multumesc mult. :*

4 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

De ce sa te razbuni? pentru prostia si naivitatea ta?
in primul rand ar trebui sa intelegi ca o prietena nu e proprietatea ta privata si ea are dreptul si la alti prieteni. din moment ce are si alti prieteni e normal sa nu mai aibe atat timp si pentru tine. dar de ce nu ai vorbit cu ea atunci, cand era momentul, despre asta? de ce nu i-ai spus in fata chestia asta? de ce nu i-ai zis ca te simti neglijata?
in al doilea rand ar fi trebuit sa te uiti putin cu cine mergi de revelion.si daca ai mers numai asa sa fi si tu cool si sa nu stai acasa, e vina ta. daca nu te-ai simtit confortabil de ce nu ai plecat?
din moment ce tu i-ai suportat o data si de doua ori e normal sa te mai cheme cu ei, crezand ca ii vei suporta la nesfarsit.nu trebuie sa te razbuni pe ei, sau stiu eu ce altceva.trebuie sa le spui ca atitudinea si comportamentul lor te deranjeaza si sa pleci.asta inseamna sa iei atitudine.
asa le vei demonstra ca nu esti o proasta care ii suporta, dar nu esti nici un animal care vrea sa le faca rau doar pentru ca ei sunt niste imbecili.intelegi ideea?

| RoRoxana a răspuns:

Si inca o mai numesti PRIETENA? Draga mea, nu merita! Daca ea a inceput sa se comporte asa cu tine nu te lasa mai prejos.Nu trebuia sa accepti sa iesi cu ei si astazi pentru ca vor face din nou misto de tine si vor face tot posibilul sa te simti stanjenita si in plus.Nu mai iesi cu ei afara si incearca sa intri in alt grup love struck pentru a le arata ca nu ai nevoie de "prieteni" ca ei si poti sa ai oricand alti prieteni daca vrei.Ai spus ca tu cu acea fata va intelegeati foarte bine si va spuneati totul...cine stie, poate le-a spus un secret de-al tau sau un lucru pe care doar ea il stia si din aceasta cauza se comporta asa cu tine. Vorba lui @rwcsy fii indiferenta si arata-le ca nu iti pasa si pana la urma tot la tine se vor intoarcewinking. Rwcsy are dreptate:Nu exista prieteni adevarati! Cea mai buna prietena este mama! Ea niciodata nu te va trada si niciodata nu se va duce la celelalte prietene sa te barfeasca sau sa le spuna secretele tale, asa cum fac asa-zisii "prieteni".

Te pup si Succes!:*

| alessia a răspuns:

Incearca sa fii indiferenta sa le arati ca nu prea iti pasa... poti sa iesi in oras si sa fii tupeista sa te dai la baietii aia.si sa le faci fetelor ij ciuda.sau ai putea sa iti faci si tu un grup de cateva fete si baieti.sa iesiti in oras cu totii.si sa nu le bagati in seama.intr-un tarziu isi vor da seama si o sa regrete. te asigur.si inca ceva niciodata sa nu ai incredere in prieteni chiar daca, crezi ca iti sunt prieteni adevarati.ps.prieteni adevarati nu exista.

| kiky278 a răspuns:

Pai... di moment ce ai zis ca vrei sa iesi cu ei deja le-aid a timpresia ca te au la mana.Trebuia sa ii refuzi ca sa le arati ca nu iesi la chereful lor. Spune-le ca nu vrei sau lasa-i sa te astepte dupa spune-le ca ai avut ceva mai important de facut.Cu prietena ta icnearca sa vorbiti singure si sa ii explici ca nu iti convine ca isi bat joc de tine. daca nu accepta inseamna ca nu ti-a fost prietena cu adevarat