| anonim_4396 a întrebat:

Uneori chiar nu ne dam ce fel de persoane avem langa noi, decat cand nu mai sunt. Vreau sa va spun povestea mea cu asa zisa mea prietena, pentru cine este dispus sa asculte si sa comenteze! big grin

Am fost prietene 3 ani. Pana a intrat la liceu si a inceput sa se inteleaga foarte bine cu o colega de a ei, care era vecina mea. Chestia e ca m-a lasat de multe ori balta pentru ea, si mereu am acceptat-o inapoi. Ii placea sa ma aiba si pe mine si pe ea,. Cand se certa cu mine mergea la ea si cand se certa cu ea la mine, si tot asa. Mereu ii faceam pe plac, dormeam mereu la ea pentru ca mama ei era mai mereu plecata si o lasa singura. Cu toate ca m-a certat cu mama, de multe ori din cauza ei.
Mereu stateam dupa curu ei cum zicea toata lumea.
Ce facea cu mine facea si cu baieti. Avea mereu doi baieti, pe care ii invartea cum vroia. Cu unu se culca si celalalt ii aducea cadouri si o iubea si se plangea mereu la mine.
Eu stau cu bunici, ai mei sunt divortati. Nu ma inteles niciodata ca ma simt singura. Mereu ma lua in ras ca e "misto" sa stai cu bunicii. Eu nu prea aveam voi sa am prieten si daca aveam, trebuia sa fiu non-stop dispus pentru ea cand avea nevoi. Si daca se intampla sa ies fara ea undeva numai cu acel baiat facea foarte urat.
In scurt timp mi-am facut un prieten mai stabil, si iesem cu el. De aici au aparut si certurile mai mari. Au fost cateva luni in care nu ne-am vorbit pentru ca ma lasase iarasi balta. Cand a venit vara ne-am impacat. Asta fiinf vara trecuta.
Si a trebuit sa plec in Italia la mama. Chiar imi doream de mult sa petrec si eu ceva timp cu ea. Si la care ea a inceput sa faca urat ca o las singura acum cand are nevoie de mine. Pentru ca era certata cu colega ei si nu avea cu cine sta, si cu baieti nu ii mergea tocmai roz.
In primele zile ma cauta non stop pe mess. Dupa cand a inceput sa vorbeasca cu colega ei iarasi nu ma mai cauta.
Cu toate ca o sunam aproape in fiecare zi sa vad ce face, si imi vorbea cu raceala si indiferenta.
Dupa care a urmat o perioada cand din cauza ei m-am certat foarte urat cu prietenl meu. Intr-o seara si-a dat drumu la gura "din greseala" si i-a zis ca imi placea de un baiat din liceu. Cu toate ca nu era nimic intre noi. Dar ea le-a inflorit. Si prietenul meu cum era credul si foarte gelos a crezut tot.
A urmat o perioada cand plangeam in continu. Si-a cerut scuze si eu am iertat-o ca de obicei.
I-am luat si cadou cand am ajuns acasa. Si ma comportam foarte frumos cu ea.
Pana intr-o zi cand a venit la mine si, si-a lasat adresa de mess la mine. Si no, curiozitatea omoara. Am intrat cred ca am stat treaza pana pe la 3-4 dimineata sa citesc. Cu colega aia a ei cat ma mai barfea. Cand eu eram in Italia si o sunam ca proasta ea ii zicea aleia "lasa ca tot noi 2 ramanem, ea vine acasa si o sa scapam imediat de ea". Si alte arhive ca se culcase cu nu stiu cine si ce facuse. Imi pare rau ca nu am crezut-o pe mama cand mi-a zis cum e ea.
A urmat ziua ei la care m-am dus pentru ca si ea venise la a mea. SI acolo am regretat ca am mers. Sa purtat cu mine ingrozitor. SI eu mergeam sa o consolez ca plange cand nu o baga un baiat in seama.
De atunci nu am mai vobit. Au urmat luni de zile in care mi-a fost numai prietenul meu alaturi. In scurt timp a inceput sa se bage in seama cu mine. Vorbeam cu ea, ma mai si vedeam uneori.
Intr-o zi i-am aflat parola de la facebook colegei ei. Si am vazut cum vorbea cu iubitul ei, fosteai mele prietene. Nu am rezistat si am sunat-o sa ii zic. Si ea ce a facut? A iertat a doua zi, Tin sa mentionez ca tinea foarte mult la baiatul ala. La mine era geloasa cand vorbeam cu el ca sa se impace ei 2. Si la asta nu.
Si aici am ajutat-o cu toate ca multa lume mi-a zis sa nu ma mai bag sa o las.
Acuma a ramas singura acasa, a plecat mama ei in Italia, si ea prietenul ei in alta tara. A ramas numai cu colega ei, care se vede ai aia ce poama e. Se culca cu cine apuca. Zilele astea m-a cautat iarasi ca se simte rau si daca nu merg sa dorm la ea. Am facut bine ca i-am intors spatele?
Nu mai sunt dispusa sa renunt la ea pentru nimic. Am pruetenele mele acum care sunt de mii de ori mai bune ca ea. Sunt fericita. Cum cu ea nu am fost. Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| Lou222 a răspuns:

Pai probabil nu o sa crezi dar am citit tot... imi pare rau pentru tine ca ti-ai pierdut timpul cu o falsa... este foarte bine ca ti-ai gasit noi prietene si ca acum esti iar fericita. Eu nu cred ca ar fi trebuit sa faci atatea pentru ea. Parca as fi fost in locul tau asa enervanta era.

| Lou222 a răspuns:

Poti sa imi dai mie funda sau lui valeria. Nu te sfiiwinking

| Valleria a răspuns:

Nu inteleg de ce t-ia luat asa mult timp ca sa o lasi

| Lou222 a răspuns (pentru Valleria):

Probabil ca a considerat-o mai mult ca sora ei, si de aceea a iertat-o

| Lou222 a răspuns (pentru Valleria):

Este adevarat?

| Valleria a răspuns (pentru Lou222):

Posibil.