| anonim_4396 a întrebat:

Uneori ma simt ca un... paria, la mine in clasa.
Marea majoritate asculta rock, iar mie imi place jazz-ul. Desi nimeni nu o spune in mod direct, am impresia ca multi ma considera "iesita din comun". Ce este mai grav de fapt, este ca eu insami cand recunosc ca imi place acest gen de muzica in fata majoritatii, ma simt demodata si mai putin convinsa decat la inceput.
Nu prea reusesc sa gasesc in cadrul colegilor mei persoane cu idei, conceptii, unele hobby-uri comune. Si acelea care ar exista mi se par arogante. De multe ori trebuie sa ma cobor la mintea fiecaruia in parte, si rar sa urc.
Ce sfat imi puteti da? Apreciez anticipat! xD

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Nu esti iesita din comun pentru faptul ca-ti place jaz-ul, dar nici nu poti avea motive de superioritate fata de cei din jurul tau.

| Aberdeen a răspuns (pentru neutrino):

Ai dreptate... speram sa nu fi exagerat, dar am facut-o in unele lucruri pe care le-am zis. Totusi, de ce am adesea impresia ca sunt privita ca pe un extraterestru? Nu ma refer la muzica, ma refer in general

| neutrino a răspuns (pentru Aberdeen):

Fara intentia de a te supara, dar in popor exista o "vorba": fiecare trebuie sa ne vedem de lungul nasului.

| Aberdeen a răspuns (pentru neutrino):

Nu ma supar, mi-ar fi placut sa fii mai direct/a ca sa pot intelege mai bine unde gresesc. N-ar trebui sa ma supraapreciez si nici sa-i subestimez pe ceilalti?
Scuze pentru insistenta

8 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

E imposibil ca toti colegii tai sa asculte numai rock, iar tu sa asculti exclusiv jazz. Eu, de exemplu, ascult melodii din toate genurile de muzica (mai putin manele) si nu cred ca exista persoane care sa asculte un singer gen. Cunosc multi rockeri care asculta jazz/ blues, cred ca trebuie sa iti cunosti mai bine colegii. Chiar daca nu aveti nimic in comun, tot va puteti imprieteni, nu vad care e problema. E nevoie de putina bunavointa (din partea amandurora).

| Aberdeen a răspuns (pentru aXy99):

Iti multumesc pentru raspuns! Mi-au scapat multe lucruri din vedere big grin

| peperonies a răspuns:

Se numeste superioritate iluzorie, poti sa mai citesti despre asta. si in fond si la urma urmei ce te intereseaza ce zic colegii sau prietenii?

https://www.youtube.com/watch?v=OsB2wtH24D8

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pacat ca lasi asemenea chestii banale sa te intristeze. Fiecare asculta ce vrea. Cocalarii numai pot ei la cat asculta manele si tu te intristezi ca asculti muzica buna? Aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti colegii mei asculta manele, nu la ei acasa ci in clasa cu boxele date la maxim, de obicei chiar in timpul orei daca profesorul nu e exigent.In mare parte muzica pe care o ascultam spune multe despre caracterul nostru si m-am convins de asta pentru ca la mine in clasa cuvinte ca : boss, barosane, ba proasto, boule, printeso(pentru salut)si multe alte expresii pe care nu le pot folosi aici din cauza regulilor siteului predomina cu desavarsire.Astea sunt influentele manelelor.
Nu o sa vezi oameni care asculta muzica clasica sa se comporte asa.
Chiar sunt curios cati dintre ei vor ajunge sa lucreze in politie pentru ca asta vor sa faca vreo 12 dintre ei.S-au simtit insultati cand le-am spus ca nu vor ajunge toti (fie vorba intre noi pot paria o suma frumusica pe faptul ca nici unul dintre ei nu va ajunge).Mai tii minte cand erai mic si parintii iti spuneau ca vei ajunge presedinte si peste cinci minute te gandeai ce legi sa dai? laughing Unii raman la stadiul ala.
Eu ascult cu placere rock, dubstep, soundtrackuri din filme, desi nu ma omor cu muzica.
Nu trebuie sa renunti la ce iti place doar pentru ca alii au alte gusturi.