| anonim_4396 a întrebat:

V-ati simtit vreodata a-i nimanui,adica sa simtiti ca toti va dezamagesc chiar si parintii. Simtiti ca numai aveti pe nimeni, ca nu va iubeste nimeni si sa incepeti sa va inchide-ti in voi sa aratati la toti doar un zambet si sa ascunde-ti felul in care va simtiti? Asa ma simt si eu si am inceput sa ma inchid in mine, ca-i vad pe toti cum ma urasc si nu sunt alaturi de minesad. Nu stiu cum sa ma indrept, parintii nu m-a lasa sa merg la psiholog spun ca e scump si zic sa discut cu ei. Eu le-am dat o scrisoare in care le-am zis tot ce simt si ei nu inteleg.Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Adolescenta asta...Personalitatea ta e in formare, intr-un proces mai acut.In minte se lupta propriile incredintari, cu cele manifestate de ceilalti.Nu te nelinisti, atunci cand in sinea ta vezi lucrurile altfel, ti se pare ca esti in conflict permanent cu ceilalti.Cauta sa faci ce-ti place, sa manifesti ingaduinta si celor care sunt altfel decat ti-ai dori.Va trece.

| Xenia16 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Dar daca as discuta cu un psiholog, as putea sa rezolv ceva? Adica voi putea sa vad lucrurile altfel?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Xenia16):

S-ar pute sa-ti lamureasca mai bine situatia prin care treci.

7 răspunsuri:
| Gabrielaaaa a răspuns:

Daca parintii nu te pot ajuta atunci un psiholog sigur o poate face! Eu zic sa iti cauti o slujba vara asta si sa te duci la cateva sedinte cu psiholog si sigur o sa te simti mai bine! Succes! :*

| Xenia16 a răspuns (pentru Gabrielaaaa):

Am incercat sa caut o slujba de vara. Dar la promotii nu pot angaja decat daca ai o cunostinta, iar la alte slujbe imi trebuie 18 ani, si am abia 17

| cristina09s a răspuns:

Buna Xenia. Esti in perioada adolescentei, toti trecem prin ea. adevarat, e greu. Ai impresia ca nimeni nu te intelege, toata lumea este impotriva ta, si cel mai bun lucru pe care il poti face, este sa plangi. Eu de multe ori am plans si din cauza parintilor, nu ma intelegeau. pana cand am inceput sa tac din gura si sa ma gandesc bine daca e bine sau nu ce fac. Zambesc mereu si am inceput sa glumesc cu ei, sa le arat ca sunt binewinking. Incearca sa zambesti si sa tii capul sus, toate vor trece candva! Ai grija de tine.

| Xenia16 a răspuns (pentru cristina09s):

Sper sa treaca toate, adica ei se comporta frumos cu mine dar tot nu stiu ce e in inima mea. Imi zic mereu sa fac aia, aia, aia si incep sa dea exemplu pe nu stiu cine si sa ma compare ca ea asculta si eu nu. Adica eu sunt de parere ca uneori sa fac si lucruri interzise nu e ceva asa de grav, adica nu sa fug de acasa sau ceva