| anonim_4396 a întrebat:

Va rog, ajutati-ma! {dau FUNDA si VOT pentru orice raspuns folositor}
Nu stiu saraspund la urmatoarele intrebari de la fizica, asa ca apelez, la voi, sper ca ma veti ajuta.

1. O bara de fier este incalzita. Ce marimi fizice, se modifica:masa, lungimea, grosimea, greutatea, sectiunea, volumul, densitatea?

2.De ce, prin introducerea pentru scurt timp a gatului unei sticle in apa fierbinte, putem scoate mai usor dopul?

3.De ce bauturile ierbinti si inghetata strica dintii?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| maryy a răspuns:

Buna.1Se modifica volumul.grosimea,densitatea,greutatea.2 Pentru ca sticla se dilata si dopul se poate scoate mai usor. 3Deoarece plesneste smaltul dintilor, datorita dilatarilor succesive pe care le-a suferit si nu vor arata chiar estetic.Aceste schimbari de temperatura, de la rece la cald ne provoaca dureri gingivale si plesnirea smaltului de la nerv. Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| äπđÿ a răspuns:

1 ) sectiunea
2 ) nu stiu
3 ) ataca smaltul dintilor si ii slabeste happy

| Bianca_6973 a răspuns:

1.Se modifica volumul.
2.Deoarece caldura provoaca dilatarea sticlei.
3.Deoarece ataca smaltul dintilor.