| Bulina_4880 a întrebat:

Buna big hug
Am niste probleme la fizica si chiar nu stiu cum sa le fac cine ma ajuta fundabatting eyelashes:X
Deci :

1.Incalzind corpul care din urmatoarele marimi fizice se modifica si care nu? : Masa, volumul, temperatura, greutatea, densitatea

2.De ce trebuie evitat sa turnam un luchid firbine intr-un vas de sticla rece? [ Stiu pentru`ca se sparge dar trebuie sa explic dce se sparge laughing ]

3. Un cub de fier cu latura de 10 cm, este incalzit de la temp.de 0 grade C pana la temp de 200 grade C. Datorita incalzirii, volumul cubului se mareste cu 7, 2 cm. Sa se determine densitatea cubului de fier la temp de 200 grade C daca la 0 grade C densitatea fierului este 7800 Kg/m3

1 răspuns:
| Deennn a răspuns:

La 1 cred ca e decat temperatura, la 2 se sparge din cauza contrastului dintre cald si rece, la 3 nu stiu. laughing
Sunt cam varza la fizica recunosc. laughing
Sper ca te-am ajutat. Bafta. kiss