| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Cred ca ma super-puteri.
Stau cateodata si ma gandesc,de exemplu, la un program tv.Deschid apoi tv-ul si bam! ceea ce am vrut,a aprut la tv! Nu mi se intampla la comanda, dar ieri mi s-a intamplat.A fost ciudat si m-am gandit sa impartasesc asta cu voi.Deci,coincidenta sau super-om?

Răspuns Câştigător
| Mieeez666 a răspuns:

Bine, gata, amândoi am zis că ăsta n-are puteri, îi dobitoc, ca mine, final fericit.

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Esti super-om, omule! Gandeste-te la niste filme bune si anunta-ne sa ne uitam si noi.

| Doub a răspuns:

Oooh, Doamne.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Stiu

| aXy99 a răspuns:

Si eu am patit. Inteleg cum te simti. N-o sa te creada nimeni. Foloseste-ti puterile in scopuri bune. Incearca sa le folosesti sa te trezesti din a visa cu ochii deschisi, poate functioneaza.

| bibi518 a răspuns (pentru aXy99):

Asta-i raspunsul castigator laughing

| KillMePlease a răspuns:

o, da, tinere
viitorul omenirii sta in mainile tale
nu ma dezamagi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar ieri ti s-a intamplat. Stai calm, e o simpla coincidenta. Dorinta ta a fost prea mare si s-a intamplat, nimic mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu doar ieri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In sfarsit am inteles ca site-ul asta nu e bun de nimik.Prezic ca veti muri toi in chinuri.Sa aveti o zi buna

| Mieeez666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca pui intrebari retardate, voiai raspunsuri serioase?

| vaporwave a răspuns:

"coincidenta sau super-om?"
Am ras, chiar am ras

| Crainstorm20 a răspuns:

Mama esti medium cultivati talentul :-)

| anonim_4396 explică (pentru Crainstorm20):

Da,vine FBI-ul sa ma bage in carantina.Nu,pe bune, e ciudat sa fac asa ceva?

| Crainstorm20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ma. Vine interpol sa-ti faca teste pe creier XD

| bibi518 a răspuns:

Bai copchile, te-o scapat mata in cap cand erai mic, sau care-i explicatia pentru inteligenta ta nemaivazuta?
Nu ai puteri desigur, nu exista asa ceva, nimeni nu are super puteri, nu te mai uita atat la desene animate ca nu mai gandesti logic, zau asa. straight face

| anonim_4396 explică (pentru bibi518):

N-am zis ca sunt inteligent! AM ZIS CA OARECUM PREZIC VIITORUL!

| Alexandra_Diana_2000 a răspuns (pentru bibi518):

Sigur se uita prea mult la desene animate laughing)))))

| T0T a răspuns (pentru bibi518):

Ba sunt oameni care se consideră că au super puteri. Se numesc super-oameni. Documentează-te și app mai treci pe la orele de română, deși nu prea cred că se vor folosi astfel de cuvinte. Oricum îți recomand melodia:

https://www.youtube.com/watch?v=XlmxNhrJnCE

| bibi518 a răspuns (pentru T0T):

Eu nu cred in astfel de povesti cu super-oameni, dar daca tu crezi nu-i nici o problema.
Totusi vreau sa stiu ce-i gresit in raspunsul meu de trebuie sa trec pe la orele de romana?
Cuvintele folosite in raspuns sunt corect scrise si exista in limba romana, multi oameni avand aceste cuvinte in vocabularul lor.

| T0T a răspuns (pentru bibi518):

Măcar ai accesat link-ul?
Eu vorbesc despre documentare, nu povești. Nu am chef să te conving de chestia asta.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Ca să răspund și la întrebare. Nu te îngrijora, nu ai nicio super-putere.

| bibi518 a răspuns (pentru T0T):

Ok, am inteles chestia cu documentarele, iar faptul ca am scris gresit acel cuvant nu este vina mea, daca scriam cu cratima, cand publicam raspunsul aparea modificat in "mama ta" deci am ales sa scriu gresit.

| T0T a răspuns (pentru bibi518):

Ma-ta

| Mieeez666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prezici ****.

| Mieeez666 a răspuns (pentru bibi518):

R3kt.

| bibi518 a răspuns (pentru T0T):

Cum ai facut asta? laughing mie mi-a corectat in "mama ta"
in fine...ma las pagubasa, tu ai dreptate eu gresesc, ii bine acum?

| T0T a răspuns (pentru bibi518):

Nu. Totul e relativ laughing

| Mieeez666 a răspuns (pentru T0T):

Wow, ce superputere are ăsta, SE NUMEȘTE COINCIDENȚĂ. Da, există super-oameni, dar nu tipu' ăsta. Și eu când eram mic am deschis tv-ul să mă uit cu un prieten, dar o apărut puricii ăia și un timp până să se stingă televizorul. După un anumit timp am bătut din palme de 2 ori și s-a închis. Super-putere sau coincidență din cauza acelui timp? (4 minute)

| bibi518 a răspuns (pentru T0T):

Ma omori laughing
In fine...nu imi pasa daca esti sau nu multumit, eu ma dau batuta, bye!

| T0T a răspuns (pentru Mieeez666):

Citește răspunsurile anterioare, îți vei găsi răspuns la nelămuririle tale.
Confucius spunea: "Aud şi apoi uit. Privesc şi apoi îmi amintesc. Fac şi apoi înţeleg."

| T0T a răspuns (pentru bibi518):

Ai dreptate, noi să fim sănătoși. Pa pa. Baftă la evaluare.

| Mieeez666 a răspuns (pentru T0T):

Ce nelămurire? Eu îți ziceam că ăsta n-are nici o putere.

| T0T a răspuns (pentru Mieeez666):

Asta am spus și eu înainte. Dar cine știe...Nu poţi învăţa pe altul calea virtuţii, în timp ce tu păşeşti alături.

| bibi518 a răspuns (pentru T0T):

Da, multumesc, pacat ca am dat-o cu ani in urma.

| T0T a răspuns (pentru bibi518):

Păi tocmai laughing

| bibi518 a răspuns (pentru T0T):

Tu vrei sa ma calci pe nervi. straight face

| T0T a răspuns (pentru bibi518):

Cel ce își domină nervii domină cel mai rău dușman.

| aXy99 a răspuns (pentru T0T):

Doar incultii dau citate.

| T0T a răspuns (pentru aXy99):

După ce logică de papagal ai dedus asta? Inculții nu le înțeleg, asta e altceva. Tu știi măcar cine a fost Confucius? Ce studii ai tu mă? Doar un cretin ar spune așa ceva și sunt mulți în țara asta.

| aXy99 a răspuns (pentru T0T):

Daca ai fi asa inteligent precum te crezi ai reusi sa-ti formulezi singur frazele si ai reusi sa transpui vorbele altora folosindu-ti propriile cuvinte. Nu imi pasa cine a fost Confucius, dar te asigur ca nici tu nu stii. Nu toate informatiile pe care le halesti sunt adevarate. Oricum, sunt satul de frustrati ca tine care nu fac decat sa se ia de lume pe net, fiind si singurul loc unde ar putea-o face. Te-am lasat, o zi frumoasa!

| T0T a răspuns (pentru aXy99):

Eu nu știu? laughing De unde știi asta? Asta o știu de mic mă, asta e pentru cultura fiecăruia de bun simț. Și de unde știi ce viață am? Am niște diplome mă, deci stai liniștit știu să îmi folosesc capul și în viața reală. Și hobby-ul meu e să scriu. Vreau să încep să îmi scriu un roman. Nu e ușor. Dacă aș fi atât de prost nu aș putea scrie nici 30 de pagini. Ce zici facem un experiment? Ne apucăm amândoi de scris și vedem care cum iese? Dacă vrei dă-mi un an, doi. Dacă vrei să mă faci să-mi pun ambiția.
Hai să dezbatem problema per ansamblu să vedem dacă sunt atât de idiot și incult ca tine. În primul rând care sunt acele informații pe care le "halesc" și nu sunt adevărate? Promit că îți detaliez și nu cu vorbe goale, cum arunci tu, vin cu dovezi. Informațiile, dovezile le găsești pe internet, în cărți căci astea sunt resursele noastre de informare principale.
"Nu imi pasa cine a fost Confucius." Tu mă faci incult, vezi ironia asta... Dacă te iau la bani mărunți descoperim foarte multe lucruri de care nu îți pasă. Doar o scuză tâmpită care să justifice faptul că nu știi.
Sunt gata pentru o discuție, să vedem dacă nu sunt în stare să procesez și să înțeleg informațiile. Ar fi rușinos să dau informații papagal fără să nu le înțeleg, dar dacă vrei să îmi demonstrezi că așa e, aștept.

| aXy99 a răspuns (pentru T0T):

Doar oamenii slabi jignesc, eu n-am facut-o, tu o faci direct. Te crezi superior, dar nu esti. Te crezi atat de destept, cand de fapt stii cateva chestii, iar majoritatea "citite de pe internet". E clar cat de viabile sunt. Poti sa scrii un roman, nu ma intereseaza, lauda-te cat vrei, cu oameni ca tine nu vom ajunge nicaieri. Nu are rost sa purtam o astfel de conversatie, oricare dintre noi poate apasa CTRL+N si sa cauta pe google informatiile pe care le vrea. Pacat ca adevarurile despre lume sunt ascunse undeva, nicidecum pe internet. Eu te las sa fierbi in frustrarea ta, n-am nimic de impartit cu tine, n-am spus ca stiu mai multe decat tine, nu am spus decat ca incultii dau citate. Si nici acum nu ti-ai dat seama ce am vrut sa zic. Daca nu poti sa traduci metafore, las-o balta. Consider discutia incheiata, nu lua totul ca pe o lupta, vei vedea ca exista si alte metode de a triumfa.

| T0T a răspuns (pentru aXy99):

"Doar oamenii slabi jignesc, eu n-am facut-o, tu o faci direct"
Nu m-ai jignit? "Doar incultii dau citate." Asta mi se pare foarte direct, oricum vrei să o dai nu este o jignire indirectă. Faci referire directă la cei care dau citate. Eu am dat citat, și tocmai mie îmi este adresat reply-ul.

"Te crezi atat de destept, cand de fapt stii cateva chestii, iar majoritatea "citite de pe internet"."
Arată acea majoritate. Eu nu dau des citate. Dar dacă tu spui poate nu îmi amintesc eu și de fapt dau mereu. Aștept dovezi.

"Nu are rost sa purtam o astfel de conversatie, oricare dintre noi poate apasa CTRL+N si sa cauta pe google informatiile pe care le vrea."
Să îți spun ceva. Eu informația de bază o am în cap, că altfel nu prea aș știi ce să caut și în legătură cu ce pe google. Eu caut detalii, dacă caut.

"Pacat ca adevarurile despre lume sunt ascunse undeva, nicidecum pe internet."
Aștept să îmi prezinți acele adevăruri. Poate mă iluminezi.

"Eu te las sa fierbi in frustrarea ta, n-am nimic de impartit cu tine, n-am spus ca stiu mai multe decat tine, nu am spus decat ca incultii dau citate."
Foarte corect, nu ai spus că ești mai cult ca mine dar ai spus că eu sunt incult. Aici îți dau dreptate. Nu zic că sunt cel mai cult dar totuși să mă faci incult? Tu știi ce înseamnă incult? Eu cred că te întâlnești zilnic cu oameni chiar mai prost informați și decât tine. Nu îți trebuie extrem de multă informație ca să nu fii incult. Îți trebuie aia de bază și gândire logică, ca să o și legi.

"Si nici acum nu ti-ai dat seama ce am vrut sa zic. Daca nu poti sa traduci metafore, las-o balta."
Metaforele nu se traduc, metaforele se interpretează. Desigur, asta dacă autorul nu a ținut neapărat să spună motamo ce reprezintă acea metaforă, la ce s-a referit. Chiar și așa ești liber să o interpretezi.

" Consider discutia incheiata, nu lua totul ca pe o lupta, vei vedea ca exista si alte metode de a triumfa."
Există metode de a triumfa, normal, înafară de discuții. Cu bâta, dar nu prea ai ocazia aici și cred că de asta ești necăjit. Oricum să știi că fuga nu este o modalitate de a triumfa.

| aXy99 a răspuns (pentru T0T):

"Si nici acum nu ti-ai dat seama ce am vrut sa zic. Daca nu poti sa traduci metafore, las-o balta."
Metaforele nu se traduc, metaforele se interpretează. Desigur, asta dacă autorul nu a ținut neapărat să spună motamo ce reprezintă acea metaforă, la ce s-a referit. Chiar și așa ești liber să o interpretezi.
Ai dat cu bata-n balta cand ai zis ca metaforele nu se traduc. Mi-ai aratat ca tu chiar ESTI incult. Imi pare rau, nu stiu ce roman sec o sa scrii, dar mi-e mila de cititorii tai.

| T0T a răspuns (pentru aXy99):

Metaforele nu se traduc. Traducerea e un lucru exact. Interpretarea e așa cum o vede mintea ta. Fiecare avem o gândire diferită, imaginație diferită. Noi percepem ceea ce este în jurul nostru diferit, darămite o construcție cu sens conotativ. Tocmai asta e frumusețea în literatură, tocmai de aceea există metafore. Ca să fie interpretate. Unul vede ceva, altul altceva. Literatura nu este legată de textele științifice, deoarece NU este exactă. De aceea ceea ce ține de știință, de obicei poartă numele de științe exacte, aici normal nu ne referim la teorii din alea, ne referim la ceva exact. Crezi că un text literar care se respectă o să aibă o interpretare exactă, adică cum zici tu o traducere? Crezi că fiecare vede un text din ăsta la fel? Nu te lăsa păcălit de ceea ce faci la școală. De exemplu comentariile pe care, dacă ai ajuns la liceu, le înveți motamo. Aia nu este o traducere, este o interpretare preluată de la critici, ca Lovinescu. Greșesc cu ceva?

| aXy99 a răspuns (pentru T0T):

De aceea ceea ce ține de știință, de obicei poartă numele de științe exacte.
Stiinte NU SUNT EXACTE. Vorbesti prostii. Ma dezamagesti, te credeam mai destept de atat... oricum am vazut cat de mult te duce minte cand nu ti-ai dat seama ca eu folosisem la un sens figurat cuvantul tradus. Sau poate ti-ai dat si ai vrut sa fii rautacios. Doar tu stii.
PS: Ca sa te lamuresc, nu te-am facut incult, sau poate te-am facut, dar nu in modul ala pe care il crezi tu, a fost de fapt o lauda, ca ai habar de diverse personalitati care chiar au avut o minte geniala, dar tot esti mai putin cult, deoarece cu cat asimilezi mai multe cunostinte, cu atat iti dai seama cat de putine stii. Imi pare rau ca nu ai inteles ce voiam sa-ti spun.

| T0T a răspuns (pentru aXy99):

Științele nu sunt exacte? Detaliază te rog.
Eu nu am pe cine să dezamăgesc, mă cunosc mult mai bine decât mă cunoaște oricine altcineva.
Când spui "tradus" e clar la ce se referă termenul. Acum că o dăm pe alături, mai oricine poate face asta.
Eu nu văd că ești receptiv la ceea ce spun eu, e rea voință presupun. Mai bine renunț eu totuși. Acum dacă tu cauți ocolișuri pentru anumite lucruri pe care le-ai zis, nu e tocmai în regulă. Dacă vroiai să te referi la ceea ce ai zis ziceai că "Un om cult nu ar da citate". Nu era ma bine așa? Dar sunt sigur la ce te-ai referit. Pentru mine e clar. Și chiar și așa eu dau rar citate, și te-am și rugat să îmi arăți unde am mai dat înafară de topicul ăsta. Și dacă ești cult de exemplu, nu ai voie să dai citate? Eu aveam o discuție mai mult din amuzament aici, dacă nici asta nu ai observat... Era total ne la locul ei o explicare a acelor citare în acest context.
Rea voință, repet.

| Mieeez666 a răspuns (pentru Mieeez666):

Da' mersi fain de funda, in ceapa ta. 'mnezeii.

| Mieeez666 a răspuns (pentru T0T):

Bine, gata, amândoi am zis că ăsta n-are puteri, îi dobitoc, ca mine, final fericit.